miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo (2019-09-01,16:51)

Witam    
    
Postaram się w tym temacie opisać moje poszukiwania i ustalenia, jakich dokonałem podczas moich kilkuletnich poszukiwań dotyczących wyjaśnienia okoliczności śmierci ppor. pil. A. Piotrowskiego.     
    
Według mnie ktoś kiedyś dawno temu popełnił błąd, błąd który niestety pokutuje do dziś i pomylił śmierć kpt. M. Olszewskiego i ppor. A. Piotrowskiego.    
    
Po głębokim zastanowieniu i przemyśleniu całej sprawy dochodzę do wniosku, że pierwszy błąd najprawdopodobniej popełnił ppor. J. Bury-Burzymski, który w swojej relacji z wojny 1939 roku podaje, że widział spadający samolot ppor. A. Piotrowskiego w rejonie koszar batalionu balonowego w Legionowie.    
Burzymski leciał w kluczu z Piotrowskim i ścigali niemieckie bombowce z okolic Modlina aż w rejon    
Warszawy. Nie podejrzewam, aby lecieli skrzydło w skrzydło na takim dystansie formacja zapewne bardzo się rozciągnęła. Burzymski pisze, że widział spadający samolot i to jest faktem, ale czy to był samolot Piotrowskiego? Czy Burzymski był na tyle, blisko że mógł rozpoznać maszynę Piotrowskiego?    
Uważam, że raczej nie, Burzymski widział spadający samolot to fakt, po powrocie na lotnisko w Szpondowie okazało się, że nie wrócił Piotrowski i po prostu połączył oba te fakty. Tak zapamiętana sytuacja następnie trafiła do jego meldunku z udziału w wojnie 1939 roku.    
    
Po wojnie w latach PRL historycy mają ograniczony dostęp do dokumentów, ale wiadomo, że 1 września 1939 w rejonie Legionowa giną dwaj piloci Olszewski i Piotrowski i że w rejonie Legionowa i Choszczówki rozbijają się dwa samoloty. Relacja Burzymskiego wskazuje, że Piotrowski ginie w rejonie Legionowa (koszary batalionu balonowego) automatycznie nasuwa się wniosek, że w Choszczówce ginie Olszewski. Tak to zostaje zapisane a następnie powielane w wielu opracowaniach na temat działań polskiego lotnictwa w wojnie 1939 roku.    
Przysłowiową „kropkę nad i” stawia pan A. Ammer świadek, który był w miejscu kraksy samolotu w Choszczówce. W relacji pana Ammera niestety nie ma mowy o identyfikacji pilota i samolotu, co więcej relacja dotycząca wydarzeń pochodzi od świadków zdarzenia. Bardzo cenne są natomiast jego uwagi na temat stanu samolotu i opisu miejsca. Pan Ammer, jako że nie był mieszkańcem Choszczówki nie podaje w swojej relacji nazwisk uczestników wydarzenia (po prostu nie zna tych ludzi), na których opiera relację z przebiegu katastrofy.     
Natomiast najprawdopodobniej zasugerowany wpisem w „Księdze Lotników Polskich 1939-1945” jednoznacznie przypisuje relację z kraksy jako miejsce śmierci kpt. M. Olszewskiego.     
Relacja pana Ammera zyskuje popularność publikowana jest w „Historycznym Biuletynie Lotniczym” i na stronie „Myśliwcy”, co powoduje dalsze „zaciemnienie” sprawy.    
    
Do tego dochodzą inne publikacje, relacje, notki, które niezbyt dokładnie sprawdzone trafiają na strony książek i publikacji. Ciekawym stwierdzeniem jest na przykład informacja o tym jakoby Piotrowski został pochowany w miejscu śmierci a dopiero po wojnie ekshumowany i ciało przeniesione na Powązki w Warszawie. Przez takie błędne stwierdzenia (chociaż coś w tym jest, ale o tym później) zmarnowałem kilka lat szukając miejsca kraksy Piotrkowskiego w okolicach Legionowa, Michałowa, Chotomowa, Poniatowa. Ale jak to się mawia niema tego złego, co by na dobre nie wyszło, dzięki temu trafiłem na inne ciekawe historie między innymi na temat lotniska w Poniatowie i śmierci kpt. Olszewskiego.    
    
Taką miej więcej sytuację zastałem, gdy zacząłem interesować się sprawą śmierci ppor. A. Piotrowskiego, gdy na Cmentarzu Powązkowskim natknąłem się na zapomnianą mogiłę lotnika.    
    
Cdn.     
Elek
EWDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 65, strona 2 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

(55) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-17, 10:41 :
Witam.    
Cytat:
Cytat:    
zdjęcie poza zasięgiem
    
Przyłączam się do prośby Krzysztofa, przecież tu chodzi o to aby uratować to od zapomnienia dopóki żyją jeszcze ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Przecież wszystkiego nie odkryje jeden człowiek więc pozwólmy i innym coś zrobić. Ważne, że dzielą się tymi wszystkimi odkryciami z innymi na tym forum.    
Wiesiek
W.G[83.28.237.34]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(54) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-17, 09:16 :
Cytat:
Krzysiu to jednak zdobyłeś dobre zdjęcie.
    
Wiesiu Twój optymizm jest ogromny ja też taki mam ale niestety odpowiedzi które otrzymuje od osób kolekcjonujacych bądź wiedzących kto może ewentualnie je posiadać sprowadzają się do jednego
Cytat:
zdjęcie poza zasięgiem
, nic innego jak tylko się załamać.    
    
Eligiusz wiesz że ja jestem miejscowy więć mi jest łatwiej pochodzić i popytać a sami ludzie się odezwą. Tak było i w tym przypadku. Lotnisko Poniatów to dwa kilometry ode mnie i rowerkiem to codziennie mogę tam pojechać a w drugą stronę czyli koniec Michałowa - Reginowa i poczatek Stanisławowa tam gdzie został zestrzelony dowódca 123 EM kpt. M. Olszewski to też około 2 km. Poza tym jak coś napiszę w prasie lokalnej to nawet nie wiedziałem iz ma to potem taki obieg szczególnie gdy przypomnę komuś wydarzenie którego był świadkiem naocznym i wówczas te miłe rozmowy, podziękowania. To są takie chwile dla których warto tracić czas może lepiej poświęcać czas poszukując informacji.     
Niemniej zwracam się jeszcze raz z ogromną prośbą o pomoc do wszystkich życzliwych albo wskazanie przynajmniej kto mógłby mieć te zdjęcie. Mam spisane wspomnienia właściciela działki Pana Kawki na którą spadł samolot Olszewskiego i opublikowałbym w prasie lokalnej artykuł co dalej mogłoby przynieść wspomnienia dalszych osób.
Krzysztof[83.6.98.183]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(53) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-16, 22:11 :
I jeszcze tak przy okazji, gdyby ktoś spotkał zdjęcie PWS-26 "na plecach" bez silnika lub jego szkielet to niech da znać. W podpisie mogą być nazwy miejscowości do 20 km od Dęblina.    
Wiesiek
W.G[83.28.227.86]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(52) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-16, 21:50 :
Witam.    
ad.50, 51    
Cytat:
Elek    
Nie dzięki mnie tylko Tobie. Ja tylko zrobiłem montaż fotek, które mi podesłałeś.    
Krzysztof wielkie brawa i uznanie dla Twojej pracy.
    
Też się przyłączam do gratulacji.    
Wiesiek    
    
PS. Krzysiu to jednak zdobyłeś dobre zdjęcie.
W.G[83.28.227.86]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(51) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-16, 16:52 :
Nie dzięki mnie tylko Tobie. Ja tylko zrobiłem montaż fotek, które mi podesłałeś.    
Niestety, mimo że w oparciu o opis T. Borowskiego, szukałem tego miejsca i schodziłem nogi po okolicy to niestety nie dotarłem do tej stodoły.    
    
Krzysztof wielkie brawa i uznanie dla Twojej pracy.    
    
Elek    
    
Ps. To chyba następny samolot, jaki udało się nam wspólnie zidentyfikować.    
Elek[83.6.177.80]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(50) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-16, 14:08 :
Nie ma lekko widzę no cóż!!!    
Zobaczcie sami dzięki jak zawsze Eligiuszowi

Krzysztof[195.245.217.251]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(49) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-09, 23:30 :
Bardzo ale to bardzo jeszcze raz proszę o pomoc w pozyskaniu skanu tego zdjecia, mam wspomnienia naocznego świadka    
Pozdrawiam w nadziei na pomoc

Krzysztof[79.185.166.152]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(48) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-04, 14:51 :
Dzisiaj byłem na miejscu upadku samolotu kpt. Olszewskiego d-dcy 123 Eskadry spisałem zeznania świadka i właściciela tej łaki na którą spadł samolot Olszewskiego, podziękowania dla Pana Marcina za pomoc.
Krzysztof[79.185.167.187]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(47) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-12-01, 08:25 :
Panie Eligiuszu    
    
Być może Romuald mówi chyba o relacji W. Kulczyka, który z terenu koszar Batalionu Balonowego widział walkę powietrzną, zestrzelenie samolotu i następnie ludzie przywieźli zabitego pilota do izby chorych. Miał legitymację M. Olszewski - źródło - Pierwsi i ostatni, W-wa 1972. Z pamięci nie podam str.
Łukasz[213.17.225.74]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(46) Re: Kpt. M.Olszewski-Ppor. A.Piotrowski, Choszczówka-Legionowo z dnia 2011-11-30, 23:22 :
Czyli jak zwykle d..., panie Emmerling...
A.R.
[89.74.32.48]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 65, strona 2 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców