miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lotnisko polowe w Poniatowie (2016-11-02,00:29)

Przegladając rózne opracowania i szukając jednego, traktującego kompleksowo temat lotniska polowego w Poniatowie (obecnie gmina Wieliszew) koło Warszawy nie znalazłem takowego. Oczywiście są pozycje które wnoszą wiele informacji np. "Brygada Pościgowa Alarm" czy "114-sta Start", ale brak jest opracowania całkowicie poświęconego lotnisku w Poniatowie. Lotnisko w Poniatowie odegrało znaczącą rolę w pierwszych dniach września 1939r. w obronie polskiego nieba, stąd zasługuje na takie monograficzne opracowanie. Postanowiłem zająć się tym tematem tym bardziej iż znalazłem już osoby chcące mnie wspomóc np. Pan Andrzej Glass autor pozycji "Wrześniowe straty 1939", czy też Pan Henryk Grocholski syn właściciela majątku w Poniatowie na obszarze którego było lotnisko i w dworze którego mieszkali piloci 113, 114 i 123 eskadry Brygady Pościgowej.    
Również postanowiłem zwrócić się do wszystkich uczestników forum z ogromną prośbą o wsparcie mojego wyzwania, każda przekazana przez Państwa informacja jest na wagę złota i niezmiernie ważna w gromadzonych materiałach na temat tego lotniska. Ponadto bardzo liczę na skany zdjęć, dokumentów dotyczących tego lotniska, które mógłbym wykorzystać w przygotowywanej publikacji. W przypadku konieczności zapłacenia za skany jeśli uda mi się znaleść sponsora to wówczas je pokryje, jednakże proszę bardzo o przesyłanie każdej informacji o takich zdjeciach. Wiem iż było wiele zdjęć sprzedawanych na e-bayu szczególnie tych zrobionych przez Niemców samolotu PZL P-11c, który został uszkodzony w locie w dniu 1 września 1939 roku. Samolot z numerem taktycznym "10", (numer seryjny 8.70) pilotowany był przez ppor. Hieronima Dudwała ze 113 Eskadry Myśliwskiej.     
Będę ogromnie wdzięczny za każdą informację    
Krzysztof Klimaszewski e-mail [email protected], tel. kom 605-721-406
Krzysztof Klimaszewski[Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 8 z 46
«  -  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  -  »

(385) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-10-19, 22:41 :
No Marku jestem pod wrażeniem, to może tak jeszcze Olszewskiego!!!
Krzysztof[83.24.131.123]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(384) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-10-15, 10:44 :
Witam    
    
Na pewno obejrzę. Ostatnio dotarłem do kilku relacji, które precyzują, gdzie pospadały Łosie z 16. EB, ale dopóki pan Marek nie zamknie sprawy, nie będę nic podawał, bo faktycznie nieuczciwi znalazcy mogą się na to połasić i sprofanować miejsca, gdzie polegli lotnicy.    
    
Pozdr.    
    
Łukasz
Łukasz
[77.255.16.111]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(383) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-10-14, 19:00 :
Oh wow!
A.R.
[89.74.83.253]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(382) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-10-14, 15:40 :
W nawiązaniu do postów Łukasza i mojego (355, 361) zapraszam do oglądania ''Było...nie minęło'' w najbliższą sobotę 15 października g.15.00 TVP Info. Reportaż z odnalezienia szczątków jednego z ''radzymińskich Łosi'' z 16 Eskadry Bombowej.     
Udało się odnaleźć m.in. goleń podwozia, cylinder silnika, lufę i magazynki od ''Szczeniaka'' i wiele innych rewelacyjnych znalezisk, które znajdą swoje miejsce w ekspozycji MWP.     
Mam nadzieję, że uda się również przekonać gminę Nieporęt do skromnego upamiętnienia załogi poległej w Wólce Radzymińskiej.     
Zgodnie z obietnicami powoli poszczególne tematy idą do przodu :-)     
Pozdrawiam

Marek Rogusz[95.40.63.162]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(381) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-10-11, 23:25 :
Spośród pilotów IV Dyonu Brygady niestety nie mam wizerunku popularnej główki por. pil. Jerzego Szałowskiego. Może ktoś będzie tak dobry i poratuje???
Krzysztof[95.49.164.243]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(380) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-09-17, 22:18 :
No brawo, brawo, kto szuka znajduje, kto pyta nie błądzi, czekam na dalsze sensacje
Krzysztof[83.6.209.180]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(379) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-09-17, 09:31 :
Cytat:
Panie Łukaszu     
    
mostek/wiadukt prawdopodobnie znaleziony, a że było już tyle sensacyjnych strzałów w tej i innych sprawach więc powstrzymam się z ogłoszeniem rewelacji co do momentu kiedy będę miał więcej informacji potwierdzających status tego miejsca tuż przed lub zaraz po wojnie. Obecnie ze względu na gwałtowną urbanizację miejsce to jest mocno zmienione. Trochę mnie martwi, że odległość od Pułtuska przekracza mój założony promień poszukiwań 20 km.... ale poza tym wiele innych faktów za nim przemawia. Cierpliwości.     
    
    
Witam Panie Marku    
    
Prawdopodobnie wiem, gdzie lądowała ta PZL P.11c łaciata "3" (62-W). W czwartek i piątek przeglądałem prywatne archiwum jednego z hobbystów. Mogłem przejrzeć jego korespondencję., relacje lotników, które zebrał. Starszy pan robił kopie listów, które wysyłał. W dwóch listach prosił innego hobbystę, żeby przysłał mu kopię artykułu o zestrzelonym pilocie P.11 koło Gąsocina. Gąsocin w pewnym uproszczeniu leży nieco ponad 20 km na zachód od Pułtuska. W Gąsocinie przebiega linia kolejowa (jest tam ładna zabytkowa stacyjka). Kopii artykułu starszy pan nie dostał, nie wiedział o jaką gazetę chodziło, tylko się domyślał. Wiem, jakie roczniki przeszukać, wieć może coś trafię na ten temat. Znam jeszcze jedno zdjęcie sugeujące, że P.11 wylądowała po zachodniej stronie Pułtuska, ale poczekajmy...    
    
Łukasz    
    
Łukasz Łydżba[77.254.92.108]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(378) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-09-14, 17:01 :
Panie Krzysztofie,     
W poniższym linku znajdzie Pan namiary na Pana Jerzego Pawlaka zamieszczone na stronie Wojtka Zmyślonego:    
    
www.polishairforce.pl/    
    
W części dot. aktualizacji strony z 1 lipca br. jest mowa o ostatniej książce J. Pawlaka     
oraz o możliwości skontaktowania się z nim.     
    
Pozdrawiam,    
Grzegorz Korcz[89.73.63.85]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(377) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-09-13, 02:13 :
Cytat:
i tu się zgadzam, przekopałem, błagałem, prosiłem i nikt tego nie widział i nie słyszał w Londynie
    
    
ponieważ Londyn nie jest jedynym miejscem, gdzie pozyskuje się materiały. Zresztą poza oficjalnymi (czyt. urzędowymi) formami ich zdobywania są też inne, jak choćby pozyskiwanie materiałów z kolekcji prywatnych (np. rodziny lotników).
piotr
[81.159.107.153]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(376) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2011-09-12, 22:38 :
Cytat:
    
to nie zawsze tak działa...
    
i tu się zgadzam, przekopałem, błagałem, prosiłem i nikt tego nie widział i nie słyszał w Londynie
Krzysztof[83.6.137.76]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 8 z 46
«  -  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców