ny, poszukiwana
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Stefan Pogoda (2009-10-16,11:08)

Witam!    

Stefan Pogoda, sąsiad moich dziadków i stryj szkolnej przyjaciółki mojej mamy, w pamięci mojej rodziny występuje jako lotnik, który trafił w czasie wojny do Wielkiej Brytanii, latał w polskim lotnictwie i pozostał na emigracji. Próbowałem znaleźć jakieś o nim informacje, ale dostępne mi publikacje nic o nim nie wiedzą, a jedyną wzmiankę o nim w Internecie znalazłem tu: e-gniewoszow.i365.pl/index2.php?option=com_content&do_pdf=1&id=130. Czy mógłby potwierdzić, zweryfikować lub uzupełnić informacje tam zawarte?
Paweł WDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

(4) Re: Stefan Pogoda z dnia 2009-10-16, 11:08 :
Dzięki wielkie!
Paweł WDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Stefan Pogoda z dnia 2009-10-14, 15:13 :
Cytat:
07.05.1989 zmarł w m. Bagnor Regis (Wielka Brytania)

Jest to Bognor Regis w hrabstwie West Sussex nad kanałem La Manche.
ZenekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Stefan Pogoda z dnia 2009-10-14, 13:40 :
Witam.    
Do wymienionych lotników można dodać płk.pil. Juliana Kowalskiego urodzonego w m. Nagórnik. Nie wiem czy przed wojną była to gmina Gniewoszów czy Sieciechów ale to też jeden z tych z pobliża Dęblina.    
Wiesiek
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Stefan Pogoda z dnia 2009-10-13, 23:23 :

Cytat:
Czy mógłby potwierdzić, zweryfikować lub uzupełnić informacje tam zawarte?

Potwierdzić     
- Tak.    

Zweryfikować     
- latał - tak.    

Uzupełnić:    

Stafan Pogoda urodził się 29.08.1920 roku w m. Kozienice, woj. Kieleckie. Rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem w 1937 roku, kiedy to wstąpił do Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich mieszczacej sie w Bydgoszczy. W miedzyczasie (1938) szkoła została przeniesiona do Krosna. 31.08.1939 roku został absolwentem VIII rocznika SPLdM, w specjalnosci mechanik samolotowy.     
Wraz z personelem szkoły ewakuował sie do Rumunii, a następnie do Francji, do której przybył 22.01.1940 roku.     
17.07.1940 roku ewakuując się z Francji przybył do Wielkiej Brytanii via Afryka Północna.     
Numer słuzbowy (RAF P- 792639)    
Jako wyszkolony mechanik rozpoczął 12.10.1940 roku słuzbę w składzie 45 Maintennance Unit, nabywając praktykę w obsłudze samolotów angielskich. Uzyskał wówczas kwalifikacje mechanika silnikowego II klasy.     
Z dniem 14.03.1941 roku został przeniesiony służbowo do dywizjonu 306, pełniąc w jego składzie służbę na stanowisku mechanika silnikowego.     
W 1944 roku zgłosił się ochotniczo do personelu latajacego. 25.11.1944 roku rozpoczął szkolenie teoretyczne dla kandydatów dla personelu latajacego w składzie OZL Blackpool, Szkolenie praktyczne (kurs mechaników pokładowych) odbył w składzie 4 School of Technical Training kończąc go 07.04.1945 roku.     
Po krótkim oczekiwaniu na dalsze szkolenie w Blackpool trafił 04.05.1945 roku na szkolenie bojowe do 71 BCU. Było to szkolenie praktyczne na samolotach bombowych. Z dniem 09.07.1945 roku po ukończeniu szkolenia otrzymał przydział służbowy na stanowisko mechanika pokładowego do dywizjonu 304.    

Po zakończeniu służby pozostał w Wielkiej Brytanii, mieszkał w Londynie.    

07.05.1989 zmarł w m. Bagnor Regis (Wielka Brytania)    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 4, strona 1 z 1

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców