W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku (2009-10-07,10:23)

Witam    
Ciekawa dyskusja toczy się przy okazji knigi Panów S i Ś, choć akurat dotyczy wywołanego 31.VIII.40'. Jako że nikt nie chce założyć osobnego wątku dotyczacego tej walki, sam to zrobię. Nie ukrywam, iż robie to nieco "socjologicznie" bo jakkolwiek przy okazji niektórych "sporów" uśmiałem się nieco czytając fragmenty np. o Inkwizycji i takie tam to jednak ostatecznie nie na tym by mi zależało zakładając ten wątek....    

Była już poruszona w sąsiednim w/w temacie sprawa weryfikowania zgłoszeń polskich pilotów. Nie ukrywam, że i mnie jeszcze z dawnych czasów, ten temat interesuje i "wyłapuję" na ten temat informacje min. na tym forum. Natomiast samo "weryfikowanie" robie sobie sam w domu, na tyle na ile pozwalają mi publikaje i zamieszczone tam dane/dokumenty. Oczywiście walka z 31.08.40 też jest w kregu moich zainteresowań.     

Jako że nie mam najnowszych opasłych angielskojęzycznych tomisk dot BoB ( z różnych względów) moja wiedza może być nieco nieaktualna, choć niedawno ukazała się książka R. Gretzyngiera, którą oceniam bardzo wysoko i stanowi dla mnie świetne źródło, także do "weryfikowania". Dlatego też jeśli wątek ruszy i za szybko "nie zdechnie" pozwolę sobie zadawać Szanownemu Gremium mniej lub bardziej proste pytania, które jak mniemam nie powinny fachowcom sprawić problemua mnie poszerzą stan wiedzy.    

Zapraszam wszystkich do dyskusji w tym takze Pana Kuleszę i Piotra P. Liczę , że bez nerwacji uda sie pogadać.
Mateo  

znalezionych: 368, strona 9 z 37
«  -  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  -  »

(288) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 16:39 :
Cytat:
Ja mogę wrzucić, nie ma problemu. Ale pod warunkiem, że Pan wrzuci dokumenty niemieckie dotyczące tych zestrzeleń. Bo jak mamy grać wspólnie w karty, to nie trzymajmy asów pod stołem.

Na razie znajdujemy się na etapie porównania kroniki 303 i raportów Henneberga w j.angielskim. Stricte dokumenty niemieckie do JG 3 (?) musi wrzucić ktoś inny, bo ja takowych nie posiadam.    

Cytat:
A tak na marginesie: wierzy Pan w to, że uda się ustalić przeciwników z 15 września?

Dla chcącego nic trudnego. Można przynajmniej spróbować.    
Marius  
(287) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:48 :
Co do 15.09 to na pewno 1.(J)/LG2 Uffz. Hermann Streibing ale wspolnie z 603 Sqn.
Marian Solski

(286) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:40 :
Cytat:
Panie Piotr, proszę się nie wygłupiać, lecz przedstawić zawartość raportów Henneberga w j.angielskim.

Ja mogę wrzucić, nie ma problemu. Ale pod warunkiem, że Pan wrzuci dokumenty niemieckie dotyczące tych zestrzeleń. Bo jak mamy grać wspólnie w karty, to nie trzymajmy asów pod stołem.     

A tak na marginesie: wierzy Pan w to, że uda się ustalić przeciwników z 15 września?
Greg S.

(285) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:33 :
Tak już na koniec, zupełnie bez zaangażowania:     
Mam taką "książeczkę" z której wynika, że 75% zgłoszeń Polaków i Czecha z 2 września znajduje odzwierciedlenie w stratach niemieckich w postaci zniszczonych lub uszkodzonych maszyn (Bf 109).     
Zerkając na mapkę w tej "książeczce" wiarygodność meldunków "Naszych" w tym Henneberga, jest uderzająca.    
Ale co ja tam wiem. Zapytajcie lepiej Pana Maćka. On wam wszystko opowie jak było.    

Cytat:
Gdyby to było nad kanałem, byłby zapewne pewniak.
to chyba szydercza uwaga ??    

Na razie.
Mateo

(284) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:25 :
Cytat:
Gdyby to było nad kanałem, byłby zapewne pewniak. A tak był jeszcze świadek, który dostał swojego pewniaka, mimo iż Henneberg zeznawał o jego "dymiącym".

i pan mi powie, że pańskie opinie są obiektywne...    

Cytat:
Ma Pan rację Panie Piotr, tutaj nic się nie klei

przepraszam? coś mi umknęło? Gdzie ja tak piszę?    

Cytat:
Moja propozycja jest jasna. Wrzuć Pan te raporty Henneberga, to porównamy.     

takie tanie źródło zdobywania raportów? Kronikę kto panu ''wrzucił'' ?    
Porównajmy najpierw 2 września, panie Emmerling. Bądźmy skrupulatni...
piotr

(283) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:13 :
Cytat:
Proszę mi nie mówić co ja mam robić, panie badaczu Kroniki 303.DM. Co z tym 2 września?

No, no, skąd znowu te emocje?    
Moja propozycja jest jasna. Wrzuć Pan te raporty Henneberga, to porównamy.    

Cytat:
Co z tym 2 września?

No właśnie. Uszkodzony czy zestrzelony prawdopodobnie ?! Gdyby to było nad kanałem, byłby zapewne pewniak. A tak był jeszcze świadek, który dostał swojego pewniaka, mimo iż Henneberg zeznawał o jego "dymiącym". Ma Pan rację Panie Piotr, tutaj nic się nie klei (ofiara Frantiska miała przecież uciec!).    
Marius  
(282) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:57 :
Dziękuję. ;-)    

W ogromnej mierze podziękowania należą się tym, którzy swoją wiedzą chcieli podzielić się z takim maluczkim jak ja...     
Szkoda mi trochę, czytając jak to sie kończy, bo myślałem, że może od czasu do czasu, choćby nawet raz na rok, udałoby się "brać na tapetę" kolejne walki Naszych i spokojnie pogadać i czegoś dowiedzieć od Was, a tak trochę się zniechęciłem czytając jak niektórzy tu "zablysneli".    

Pozdrawiam serdecznie.
Mateo

(281) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:44 :
Cytat:
Chyba następnym razem zastanowie sie dwa razy jak będę chciał o coś zapytać...;-(
Mateo!    
Wielki szacunek! Nie każdemu udaje się stworzyć ciekawy wątek na 200 (merytorycznych) postów!
R

(280) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:39 :
O Romuś.    
Czy to znak ostateczny, że po dyskusji, czy że Mariuszkowy Potwór wpadł i trzeba go ratować....?    
Cytat:
07.09.40 to bardzo interesujące są te zestrzelenia Do 215 - 10 pewnych!

Jak to się ma do Hennebrga?    
Inne dywizjony RAFu nigdy podczas Bitwy nie zgłosiły tego typu samolotu tylko ten zły 303?    

któryś z tam kolei forumowicz

(279) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:27 :
Ad 277    

Oj głupi ja głupi.    
Chyba następnym razem zastanowie sie dwa razy jak będę chciał o coś zapytać...;-( Choć przynajmniej o JG 3 coś się dowiedziałem. Mam wrażenie, że ktoś próbóje z tego Forum zrobić Muppet Show.    
Dziękuje tym którzy chcieli pogadać.    
To tyle.    

Mateo

znalezionych: 368, strona 9 z 37
«  -  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców