W pogoni za Luftwaffe
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku (2009-10-07,10:23)

Witam    
Ciekawa dyskusja toczy się przy okazji knigi Panów S i Ś, choć akurat dotyczy wywołanego 31.VIII.40'. Jako że nikt nie chce założyć osobnego wątku dotyczacego tej walki, sam to zrobię. Nie ukrywam, iż robie to nieco "socjologicznie" bo jakkolwiek przy okazji niektórych "sporów" uśmiałem się nieco czytając fragmenty np. o Inkwizycji i takie tam to jednak ostatecznie nie na tym by mi zależało zakładając ten wątek....    

Była już poruszona w sąsiednim w/w temacie sprawa weryfikowania zgłoszeń polskich pilotów. Nie ukrywam, że i mnie jeszcze z dawnych czasów, ten temat interesuje i "wyłapuję" na ten temat informacje min. na tym forum. Natomiast samo "weryfikowanie" robie sobie sam w domu, na tyle na ile pozwalają mi publikaje i zamieszczone tam dane/dokumenty. Oczywiście walka z 31.08.40 też jest w kregu moich zainteresowań.     

Jako że nie mam najnowszych opasłych angielskojęzycznych tomisk dot BoB ( z różnych względów) moja wiedza może być nieco nieaktualna, choć niedawno ukazała się książka R. Gretzyngiera, którą oceniam bardzo wysoko i stanowi dla mnie świetne źródło, także do "weryfikowania". Dlatego też jeśli wątek ruszy i za szybko "nie zdechnie" pozwolę sobie zadawać Szanownemu Gremium mniej lub bardziej proste pytania, które jak mniemam nie powinny fachowcom sprawić problemua mnie poszerzą stan wiedzy.    

Zapraszam wszystkich do dyskusji w tym takze Pana Kuleszę i Piotra P. Liczę , że bez nerwacji uda sie pogadać.
Mateo  

znalezionych: 368, strona 10 z 37
«  -  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  -  »

(278) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:18 :
Cytat:
Panie Piotr, proszę się nie wygłupiać, lecz przedstawić zawartość raportów Henneberga w j.angielskim.

Proszę mi nie mówić co ja mam robić, panie badaczu Kroniki 303.DM. Co z tym 2 września?    

Cytat:
Porównamy, zobaczymy jak to jest z tym "naciąganiem" Henneberga.

Więc do dzieła! Co z tym 2 września?
piotr

(277) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:18 :
Cytat:
Panie Piotr, proszę się nie wygłupiać, lecz przedstawić zawartość raportów Henneberga w j.angielskim.     

Jakie to typowe :)    
Tłumacz się, tłumacz się, tłumacz się... A jak się już natłumaczysz, to przedstaw dowody :)    
A Marius i jego 2 alter ego na koniec podsmują, że to wszystko było "nieistotne", "niewiarygodne" i "lanie wody nie na temat".     

Mateo chciałby prowadzić tutaj pasjonujące, wartościowe dyskusje. I słusznie, chwała. TYLKO Z KIM ??????    
Forumowicz

(276) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:16 :
Cytat:
07.09.40 to bardzo interesujące są te zestrzelenia Do 215 - 10 pewnych! Tylko, że jedyne jednostki Luftwaffe wyposażone w ten typ samolotu to eskadry rozpoznawcze. Zestrzelili całą eskadrę rozpoznawczą?

Pan sugeruje kłamstwo czy też mylne rozpoznanie samolotów?
piotr

(275) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 14:00 :
Cytat:
i nie rozumiem dlaczego sytuacja z 31 sierpnia upoważnia M.E do określenia     

Cytat:    
inne "zwycięstwa" tego pilota?

Cytat:
7.9. 1-1-0 Me 109     
11.9. 1-0-0 Me 109, 1-0-0 He 111     
15.9. 1-0-0 Do 215, 1-0-0 Me 109     
27.9. 1-0-0 Me 109     
5.10. 1-0-0 Me 110

Jest tutaj sporo pewniaków, bo aż 7. Porównamy, zobaczymy jak to jest z tym "naciąganiem" Henneberga.    
Marius  
(274) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 13:57 :
07.09.40 to bardzo interesujące są te zestrzelenia Do 215 - 10 pewnych! Tylko, że jedyne jednostki Luftwaffe wyposażone w ten typ samolotu to eskadry rozpoznawcze. Zestrzelili całą eskadrę rozpoznawczą?
Romek

(273) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 13:33 :
Proszę Pana, kwestię zgłoszenia Henneberga z dnia 31 sierpnia wałkowano tu z większym lub mniejszym skutkiem od dawna. Jestem też jedną z osób, które dostrzegają dysproporcje w tej relacji porównując Kronikę i raport angielski. Hit sezonu w postaci książki Fiedlera tu sobie odpuszczę;)    
Nie rozumiem wszakże jak wątpliwości co do tej walki mają przekładać się na całe konto Henneberga.    
Następny z brzegu raport, którego domagał się ME, zdaje się przeczyć że jest jakiś szerszy     
Cytat:
problem z wiarygodnością Henneberga

i nie rozumiem dlaczego sytuacja z 31 sierpnia upoważnia M.E do określenia    
Cytat:
inne "zwycięstwa" tego pilota?

piotr

(272) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 13:16 :
Panie Piotrze, pan chyba błędnie zakłada, że osobnik, który w tym wątku podpisuje się "Marius" to p. Emmerling ("ME"). Tutejszy Marius pisze bez żadnych błędów po polsku, co wyklucza p. ME. Za to dobór tematów i argumentów wskazuje, że ten Marius to raczej jakiś pan Jacek. To znaczy, przepraszam, Pani Anna.
forumowicz

(271) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 12:42 :
ME napisał:    
Cytat:
Panowie, skoro pojawia się problem z wiarygodnością Henneberga, to może da się sprawdzić inne "zwycięstwa" tego pilota?

Co oznacza cudzysłów? Dlaczego w wypadku dyskusji o 31 sierpnia analizujemy całość konta Henneberga? Co daje panu podstawę do przedstawiania kwestii ‘’wiarygodności’’ tego pilota w świetle innych jego claimów?    
„Zwycięstwa’’ występują tu w liczbie mnogiej. Pana wątpliwości dotyczą zatem wszystkich? Na podstawie porównania Kroniki z jakim drugim, trzecim etc. źródłem?    

Cytat:
Jak to było np. 2.9. 1940 ? Według kroniki 303 Niemiec uciekł mu nad Francją. Jak jest napisane w raporcie w j.angielskim?

Pana wątpliwości opierają się więc na danych pochodzących z jednego źródła?     
Proszę zatem, skoro ma panu już Kronikę i raport angielski skomentować ‘’problem wiarygodności Henneberga’’. Do tej pory tego pan nie zrobił. Jeżeli chce pan analizować raport po raporcie proszę się do nich odnosić. Raport z 2 września coś mi kłamstwem nie zalatuje...    
piotr

(270) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 12:27 :
Drogi forumowiczu    

Cytat:
Jeden dyskutant ma książeczkę Ospreya.

Niewątpliwie to mnie. Pytanie więc ile muszę mieć "książeczek" aby móc się tu odezwać?? Czy ew. 2000 NVM?     

Cytat:
Jeszcze inny dyskutant ma (oryginał? ksero?) Priena
Na pewno ma orginał bo przecież ogólnie kosztowało go to dużo pieniędzy.....    

Cytat:
Cudownie, po prostu bomba wiedzy, way to go! "Fantastyczny" materiał do przeprowadzania "sądu" nad tym, czy dany lotnik był kłamcą, naciągaczem, konfabulatorem. No i do OSĄDZENIA kiedy, co i czy wogóle zestrzelił.     
No rewelacja.

Nie ja pierwszy zacząłem dyskusję o tym czy Henneberg był kłamcą czy nie. Kiedy pisałem, że bez przeanalizowania wszytkiego co sie da, (co wszak i tak może być dalece niewystarczajace) nie powinno sie stawiać komuś zarzutu to chyba było jasne. Niestety chyba nie, choć akurat to zarzut nie do forumowicza. A co do osądzania to ja zawsze starałem sie używac w wątku określeń 'być może' 'prawdopodobieństwo' itp właśnie po to by o osądzanie czy wciskanie komuś na siłę nie być posądzonym...     

Cytat:
Za to ze strony niemieckiej nie ma w "dyskusji" śladu jakiegokolwiek meldunku, wszystko jedno czy o uszkodzeniu, zestrzeleniu, kąpieli pilota w Kanale itd. Za argument ma służyć stwierdzenie, że źródła "wydają się potwierdzać" taką lub inną wersję. Macie wierzyć na słowo - i już.

Dokładnie. Według jednego Pana meldunków niemieckich jest mnóstwo, wszystko juz jest dawno ustalone,a Henenberg łagał i nic nie trafił.     

Może jednak nie da sie tu dyskutować...?
Mateo

(269) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 12:17 :
Cytat:
Proszę też przyjąć do wiadomości, że na tym forum jest pan jedynym, który pisze o Niemcach i patriotach.

?    
Marius  

znalezionych: 368, strona 10 z 37
«  -  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców