W pogoni za Luftwaffe

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Eskadra myśliwska SPRL Sadków i Ośr. Wysz. Lotniczego Łuck-Brżeżany - 1939 (2009-05-07, 08:01)
Łukasz Łydżba
Witam    

postaram się napisać krótko i treściwie. W tym tygodniu kończę art. o użyciu PZL-i P.7a w 1939 roku. Będzie tam sporo ciekawych i nowych rzeczy o polskich lotnikach, bo historia samolotu, to historia ludzi na nim latających.    

Dwa dni temu udało mi się prawdopodobnie odkryć, że lotnicy z ewakuowanej z Sadkowa do Łucka Szkoły Podchorążych Rezerwy Lotnictwa oraz Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego stworzyli improwizowaną jednostkę myśliwską (kilka samolotów). Wydaje się, że to jej lotnicy stoczyli 9 i 10 września koło Lwowa kilka walk z niemieckimi maszynami, a jedną strącili, co wynika z niemieckich danych archiwalnych. Moją hipotezę skonsultowałem z kilkoma osobami - panem dr Tomaszem Kopańskim, Wiesławem Grudniakiem (chyba nie przekręciłem nazwiska) z forum oraz Remigiuszem Gadaczem. Remigiusz podsunął mi kilka ciekawych uwag i e jacy lotnicy mogli znaleźć się w tej eskadrze, poza d-cą por. Franciszkiem Gruszką.     

Mogli to być: Zbigniew Antoni Jeziorowski, Stanisław Zdzisław Sierosławski, Paweł Pischinger, Jerzy Solak, Edward Peterk, Janusz Jerzy Gierczyski, Adolf Stempkowski z Ośrodka Wyszkolenia Lotniczego Brzeżany-Łuck.    

Problem w tym, że nie ma książek dr Jerzego Pawlaka wydanych po 2000 roku m. in. "Płonących baz" i nie mogę sprawdzić, jakie stopnie mieli ci lotnicy. Artykuł powinienem oddać już jutro, więc może ktoś mógłby sięgnąć do książek za nim pójdzie spać i sprawdzić stopnie wojskowe tych lotników.    

Z góry dziękuję za pomoc.     

Łukasz Łydżba    

Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku