Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego (2009-03-25, 18:26)
Katarzyna Bielecka
Po kilkumiesięcznej nieobecności , wracam bogatsza o nowe wiadomości. Chcę Przedstawić moją (co prawda nie dokończoną nadal ) wielomiesięczną pracę. Mam nadzieję,że jest tu zawarte wiele ciekawych informacji z życia Wujka Felka...    
Zapraszam.    
    
Feliks Jakub Kolasiński    
    
    
Urodził się 25 lipca 1906 r. w Gniewoszowie powiat Kozienice. W 1927r. powołany do służby wojskowej w batalionie lotniczym w Poznaniu. Po jej odbyciu pozostał w wojsku jako podoficer zawodowy - mechanik. Wyszkolenie uzupełnił na kursach w Bydgoszczy. Od 1932 r. pracował jako mechanik, a następnie majster samolotowy w Szkole Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie.    
    
We wrześniu 1939 rzutem kołowym SPL przekroczył granicę z Rumunią, skąd drogą morską dotarł do Francji. Po przeszkoleniu technicznym skierowany został jako mechanik samolotowy (we francuskim stopniu sierżanta) od 28 marca 1940r do ``francuskiej grupy myśliwskiej GC III/2`` przydzielony do klucza wraz z kpt. pil. Stefan Łaszkiewicz , por. pil. Stefan Zantara , sierż. Pil. Leopold Flanek.    
16.05 – 17.05. 1940r na lotnisku w Cambrai jako mechanik samolotowy uruchomił samoloty podczas bombardowania lotniska oraz umożliwił ich start, tym samym ocalił drogocenny sprzęt i przyczynił się do rozpędzenia wyprawy bombowej.    
Dnia 24.05.1940 na lotnisku Beaupont pracując przy zmontowaniu „Vieta”, zaskoczony przez bombardowanie zostaje ciężko ranny ( urwana prawa ręka, okaleczona pachwina).     
    
Kolasiński Feliks Jakub - chorąży. -oddział: PSZ -odznaczony Srebrnym Orderem Virtuti Militari - V kl. -za okres : 1939-1945     
Nadanie miało miejsce 21 grudnia 1940 r., wśród odznaczonych znaleźli się m. in. trzej lotnicy za walki we Francji 1940 tj. ppłk pil. Kępiński Józef, dowódca 1/145 Dywizjonu , chor. Kolasiński Feliks Jakub oraz kpr. pil. Nowakiewicz Eugeniusz z GC II/7     
otrzymali Srebrny Krzyż Virtuti Militari. Kolasiński otrzymał krzyż nr 8983.    
    
    
W książce Bartłomieja Belcarza "Polskie Lotnictwo we Francji" jest przytoczona relacja Kpt. Łaszkiewicza dot. nalotu w dn. 20.05.1940 na lotnisko, na którym stacjonował w/w klucz:     
"Na samo pole wzlotów kładzie się przeszło 400 bomb. Dostaję się ze swoimi ludźmi w skupienie 50 kilówek i ponoszę straty: plut. Kolasiński oderwana prawa ręka i rana w pachwinę, kpr. Lasek rana w udzie. [...]"     
    
Po rekonwalescencji wstąpił do polskiego ruchu oporu we Francji.     
    
W 1947r. powrócił do kraju, zamieszkał w Warszawie na ul. Emilii Plater36/21 , okna z jego pokoju wychodziły na Pałac Kultury.    
Miał dwóch synów : Witolda( z zawodu doktor) i Henryka( z zawodu ekonomista) ze swoja żoną Janiną ( z domu Banaś )    
Był Ojcem chrzestnym Wiktora Kolasińskiego – zamieszkałego w Brzegu w województwie opolskim.     
    
Feliks Jakub Kolasiński zmarł w Warszawie 5 lipca 1993 r. , pochówek odbył się 10.07.1993r na cmentarzu komunalnym w Dęblinie, gdzie Jego ciało zostało złożone do rodzinnego grobu.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku