miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) (2008-12-08, 21:01)
PiotrH
Nie mam pewności, ale... ów kwiecień 1942 roku jest trochę mylący. W nocy z 5 na 6 maja 1942 roku z operacji na bombardowanie Stuttgartu nie wróciła załoga Wellingtona II Z8599 SM-R: pilot F/O Stanisław Krawczyk, pilot Sgt Wacław Czekalski, nawigator F/O Alojzy Szkuta, radiooperator Sgt Edward Siądecki, strzelec F/O Kazimierz Rowicki, strzelec Sgt Ludwik Czarnecki. Od startu z Lindholme nie było kontaktu z załogą.    
    
Czterem członkom załogi Wellingtona SM-R udało się uniknąć niewoli. Przez Francję, Hiszpanię, Giblartar w sierpniu 1942 roku dotarli do Anglii. Wszyscy czterej zginęli służąc później w 304 Dywizjonie. Pilot F/O Stanisław Krawczyk, nawigator F/O Alojzy Szkuta zginęli 1 listopada 1942 roku. Pilot Sgt Wacław Czekalski oraz radiooperator Sgt Edward Siądecki zginęli w nocy z 10 na 11 kwietnia 1944 roku.     
    
Jeżeli mnie pamięć nie myli to zgodnie z przepisami "Jego Królewskiej Mości Króla" lotnik, który został zestrzelony, uniknął niewoli i powrócił do Anglii nie miał obowiązku służyć później w jednostce bojowej...    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku