Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 22:41)
Lech Śmiarowski
    
    
Pensjonariusz psychiatryka pożyczył w przyszpitalnej bibliotece książkę telefoniczną.     
Gdy ją oddawał, bibliotekarka spytała czy ją przeczytał. Odpowiedział: oczywiście.     
Gdy, z niedowierzaniem spytała: podobała się?     
Pensjonariusz odrzekł: bardzo! fantastyczna rzecz - dużo bohaterów i ciekawych postaci.    
    
Z okazji 50. posta pozwalam sobie na żart, z podtekstem jednak, gdyż jestem w podobnej sytuacji. Na rzecz Komitetu X pracowało ponad sześciuset jeńców - kopaczy, fałszerzy dokumentów, wywiadowców, krawców itp., bo przygotowywano do ucieczki ok. 200 osób. Osiemdziesięciu pilotów przeszło przez tunel. Załoga pilnująca obozu to kilkadziesiąt osób. W pościgu udział brały tysiące.    
Dla mnie wszystko to jest nowe, gdyż nie interesowałem się szczególnie militariami, lotnictwem, historią. Dochodzą tu jeszcze drobne i większe nieścisłości, pomyłki, nieprecyzyjne tłumaczenia. Np. "Sagan befehl" - rozkaz Kaltenbrunnera - tak istotny dla sprawy, przez trzech autorów (T. Sojka, A. Gill, R. Szubański) podany jest w różnych brzmieniach, istotnie różnych.    
Jakie zatem można mieć zaufanie do podanych dat, faktów? Anton Gill w książce "Wielka ucieczka" tłumaczenia W. Jeżewskiego nie eksponuje roli polskich pilotów, tak jak Kanadyjczyków, Czechów. A właśnie ten autor miał najlepszy dostęp do źródeł.     
    
    
..    
    
    
    
    
    
    
    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku