Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 10:06)
Lech Śmiarowski

Ten wątek przypomina grę w chińczyka. Mijają dni i nic, nagle "szóstka" - idziesz do przodu.    

Dziękuję Panu Ireneuszowi za link.     
Właśnie miałem szukać tego muzeum, bo się tam wybiorę może w tym, może w przyszłym tygodniu. Z tekstu zamieszczonego w portalu muzeum wynika, że Mondschein dotarł do Siedlęcina z dużą grupą. Że siedzieli w Jeleniej Górze w areszcie. Brakowało mi tej informacji.    

W dokumencie ZSRR 413 U.K. 48 (przytoczonym już wcześniej) przedstawiono:    

"pkt 4 Ostatnie wiadomości o zmarłych przekazane przez kolegów, którzy przeżyli tragedię, są następujące:    

Flt-Lt Wernham, Kiewnarski, Pawluk i P.O. Skanziklas.    

W dniu 26 marca 1944 r. lub koło tej daty powyżsi oficerowie byli przesłuchiwani przez policję w Jeleniej Górze i odprowadzeni do więzienia cywilnego tamże. Rano dnia 29 marca Pawluk i Kiewnarski zostali wywiezieni, nieco później tego samego dnia zostali wywiezieni Skanziklas i Wernham... Od tego czasu nie widziano ich. Dostarczone później do stalagu urny z ich nazwiskami nosiły datę 30 marca 1944. "    

Datę ich śmierci należy przyjąć 29 marzec. Taka była rutyna grupy Luxa. Przekazano zwłoki do skremowania po południu i skremowano następnego dnia.    
Zastanawiałem się kto mógłby być świadkiem, skoro wszystkich ujętych w Jeleniej Górze zamordowano. Tymczasem tutaj było więzionych więcej zbiegów.    

Przy okazji - w portalu muzeum w spisie zbiegów wytłuszczono nazwiska zamordowanych, lecz pominięto Kanadyjczyka Wernhama, należy to skorygować.    

..
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku