Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 22:41)
Lech Śmiarowski
    
    
Mam dużą satysfakcję z tego, że moje wypowiedzi nie trafiły w próżnię, co mi się zdarzało (przeczytałem miłe słowa, aż mi głupio).    
    
W piątki dzwonię do redakcji Nowin Jeleniogórskich i dowiaduję się uprzejmie co z artykułem na temat polskich lotników zamordowanych tutaj. Dzisiaj powiedziano mi, że myślą nad tym, a konkretnie, że dobrą okazją będzie rocznica zakończenia wojny, czyli 9 maj. Dziewiąty - widać stare przyzwyczajenia. Uparłem się na tę redakcję, bo to spółdzielnia dziennikarska, kiedyś poczytnego, regionalnego czasopisma. Dziś, chyba nie wytrzymają konkurencji i stracą to, co im samo w ręce wpadło. Są za długo myślący.    
    
Męczące jest zsowietyzowanie naszego społeczeństwa, gdy funkcjonują schematy "wykute" w poprzednim systemie. Gdy Polacy jakby wstydzą się upomnieć o swoje zasługi. Powstanie Warszawskie jest medialnie w świecie przykryte powstaniem w Gettcie. Gdy piszący na temat stosunku Niemców do ludności, więźniów polskich nie wspominają o Katyniu, którą to sprawą Niemcy manipulowali i te ich manipulacje czasem zmniejszały ucisk.    
Przy rzetelnej analizie tego czynnika nie można pominąć.    
    
W ucieczce Żagańskiej udział Polaków nie był marginalny. Wręcz bardzo znaczący. Np. wózki do poruszania się w tunelu wykonali Muller, McIntoisch i Polak J. Mondschein.     
Dlatego aż sześciu Polaków zakwalifikowano do pierwszej grupy, bo byli bardzo aktywni - dlatego też ich zamordowano. Gdy 23 ocalało.    
    
W ścisłej grupie organizatorów ucieczki był pilot kpt. Bronisław Mickiewicz - odpowiedzialny za maskowanie wejść do tuneli. Nie zdążył wejść do tunelu.    
    
    
..
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku