Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 10:06)
L. Śmiarowski

[quote][/quote]    

Tak, znamy z polskich filmów obrazki, gdy prochy, ziemia ze stron rodzinnych jest mieszana, brana przypadkowo. W "Sami swoi" zdaje się, że tak się dzieje. Ja jako jeleniogórzanin pamiętam scenę z "Misia", gdzie myli się kamyk z Jasnej Góry z Jelenią Górą, a ów "święcony" kamyk, tak na prawdę, jest zgarnięty z londyńskiej ulicy, bo kto by targał go taki kawał... Bo przecież kamyk to tylko kamyk, ziemia to ziemia - wszędzie taka sama.    

To jest nasz, można powiedzieć zbolszewizowany sposób widzenia. Skrupulatność Niemców widać choćby w pościgu za uciekinierami z Żagania. Był już rok do końca wojny, intensywne bombardowania, przemarsze wojsk przerzucane między frontami, miliony robotników przymusowych, jeńców... Jednak teleksy pracują, rozkazy się rozchodzą, są wykonywane. Szybko wydzielono uciekinierów ze Stalagu Luft III i ustalono grupę do rozstrzelania. Od Gdańska po Saarbrucken...     
Dlaczego Niemcy mieliby fałszować popioły skremowanych...? Skoro inne rozkazy (zbrodnicze, zdawali sobie z tego sprawę) wykonywali skrupulatnie?    

Przeniesienie prochów z urnami nastąpiło w 1948 roku. Tak podają angielskie źródła, wystarczy wygooglać hasło Stalag Luft III, albo któreś nazwisko np. Marcinkus (Litwin zamordowany przez Gestapo z Gdańska). W naszej Wikipedii zamieszczono życiorys porucznika W. Kolanowskiego - pochodził ze Śremu i lokalni historycy, krajanie opracowali jego życiorys i opisali miejsce pochówku.    

Przejrzałem podstawową literaturę z tego zakresu i faktycznie opisu przeniesienia prochów z Żagania do Poznania - musiały być dokonane jakoś uroczyście - nie znalazłem.     

Cała moja krzątanina w okół tej sprawy - udziału Polaków - dowodzi, że tzw. główny nurt zainteresowania (mainstream) nie obejmuje tych zdarzeń. Jeszcze w latach 80. nie potrafiono wskazać miejsca tunelu. Dopiero Brytyjczycy w latach 90. bez trudu to ustalili. Na przykładzie tej sprawy widać jak została ukształtowana nasza "mentalność historyczna" .... W 1948 roku, w okresie zimnej wojny, walk z "reakcją" starano się przeniesienie urn dokonać bez rozgłosu.    

..
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku