miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 22:41)
Lech Śmiarowski
    
    
    
Dalej R. Szubański pisze:    
    
"Po klęsce wrześniowej przedostał się (A. Kiewnarski) do Francji, gdzie przez cały niemal rok był adiutantem Naczelnego Wodza, generała Władysława Sikorskiego. Kariera "salonowego oficera" nie odpowiadała mu jednak i po przybyciu do Wielkiej Brytanii wszczął starania o przeniesienie do służby liniowej. Po przeszkoleniu otrzymał przydział do 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.     
W charakterze nawigatora i dowódcy załogi odbył przeszło dwadzieścia lotów bojowych. W nocy z 28 na 29 sierpnia 1942 roku jego "Wellington" został nad Stuttgartem trafiony pociskiem artylerii przeciwlotniczej i załoga musiała ratować się na spadochronach. W tym czasie major Kiewnarski był już posiadaczem krzyża Virtuti Militari V klasy, dwukrotnie Krzyża Walecznych, jak też Złotego i Srebrnego Krzyża Zasługi."    
    
W literaturze, którą posiadam jest to najobszerniejsza charakterystyka majora. Widać, że była to postać znacząca, a jakoś (dla mnie to dziwne) mało eksponowana.    
    
Szubański podał datę startu 28/29, gdy było to 27/28.    
Właściwie 27 sierpień, bo wg. T. Frankowskiego (ściągnąłem z netu CONFIDENTIAL M.I.9/P.G. (-) 939 - czyli protokół jego zeznania po przedostaniu się do Anglii), w którym opisuje , że będąc przednim artylerzystą o godz. 20,45 wystartowali żeby zbombardować Kassel. Nie osiągnęliśmy celu, zawracając (nie podaje dlaczego)    
koło Munster, zostaliśmy zmuszeni do wyskoczenia ze spadochronem niedaleko Einthoven (Holandia) około północy.    
    
    
    
..    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku