miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 22:41)
Lech Śmiarowski
    
    
    
Rajmund Szubański (na okładce jest: "Szubiński" ale jest errata, że winno być Szubański- ile tych pomyłek!) w książce "Pięćdziesięciu z Żagania" przedstawia Antoniego Kiewnarskiego na str.42,43:     
    
"W każdym z piętnastu baraków powołano lokalne komitety przygotowań do ucieczki. W baraku 107, zamieszkałym wyłącznie przez Polaków, "Iksem" był major pilot Stefan Janus, doskonały lotnik (dowódca dywizjonu 315 - przypis mój) ...     
Jego najbliższym współpracownikiem został major nawigator Antoni Kiewnarski, najstarszy wiekiem - obok brytyjskiego majora Johna Dodge - jeniec w Stalagu Luft 3. Urodził się 26 stycznia 1899 roku w Moskwie, gdzie ojciec jego służył jako zawodowy oficer rosyjskiej armii. Ukończył tam korpus kadetów, a w 1918 roku przyjechał wraz z rodzicami i bratem-bliźniakiem, Władysławem, do kraju.    
Obydwaj bracia ukończyli Szkołę Podchorążych Piechoty, obydwaj też postanowili w 1926 roku wstąpić do lotnictwa. Władysław został pilotem, instruktorem w Dęblinie, gdzie w 1930 roku zginął w wypadku lotniczym. Antoni ukończył Aplikacyjny Kurs Oficerów Obserwatorów, po którym przydzielono go do 3 pułku lotniczego w Poznaniu. Był następnie jednym z wychowawców w Centrum Wyszkolenia Podoficerów Lotnictwa, najpierw w Bydgoszczy, potem w Krośnie.
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku