miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 10:06)
Lech Śmiarowski

Piszę na "raty", czyli dzielę spoty, gdyż boję się skasowania zbyt długiego tekstu.    

Dziękuję Panu Wojciechowi Zmyślonemu za piękne zdjęcie pilota Kiewnarskiego. Nie dziękowałem od razu, bo chciałem by było ozdobą jakiś czas wątku. Swoim spotem nie chciałem go "przykrywać".    

Przy okazji, wczoraj byłem przejazdem w Lubece, którą bombardował K. Pawluk. Drogi dość wyboiste.    

Właśnie, zdjęcie Pawluka też by się przydało, jak i pozostałych.    

W poprzednim spocie uzasadniałem, dlaczego praca Tadeusza Sojki jest wiarygodna. Bo się opiera na materiałach sądowych, czyli weryfikowanych wielokrotnie. Materiale potwierdzanym przez zaprzysiężonych świadków.    
Dlatego daty śmierci ustalone w czasie procesu w Hamburgu trudno jest podważyć. Bo innych danych na ten temat nie ma. Chyba, że ktoś znajdzie archiwa z Gestapo, czy np. zapisy z krematorium.    

Trzeba tu przytoczyć jeden fakt. Otóż sprawę mordu na jeńcach przed Międzynarodowym Trybunałem Wojskowym w Norymberdze, zbiegów z Żagania podniosła strona r a d z i e c k a!    

Jak pisze A. Połtorak Norymberski epilog : " Oskarżeni starali się możliwie jak najdłużej podtrzymywać mit o rycerskim prowadzeniu wojny z państwami zachodnimi, przyznając, że zasady etyki wojskowej, jeżeli nawet były naruszane przez Wermacht to tylko na Wschodzie. Jednak od 26 lutego 1946r. sześćdziesiątego ósmego dnia rozprawy rozpoczęło się ujawnianie zbrodni popełnionej na jeńcach lotnikach ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu. Historia rozstrzelania angielskich lotników wojskowych odbiła się szerokim echem w Norymberdze. Niepokój ogarnął ławę oskarżonych a szczególnie jej część wojskową".    
Oskarżyciel radziecki L. M. Smirnow poprosił Trybunał o przyjęcie w poczet dowodów dokumentów ZSRR - 413.    

Dokument ZSRR 413 U.K.48    

Sprawozdanie o odpowiedzialności za zabójstwo 50 oficerów     
angielskiej floty powietrznej, ujętych ponownie po masowej     
ucieczce ze Stalagu Luft 3 w Żaganiu w nocy z 24 na 25     
marca 1944r.    

1. W nocy z dnia 24 na 25 marca 1944 r. uciekło 76 oficerów RAF-u z obozu .... itd.    

.....następuje przedstawianie faktów. W punkcie 4 przedstawiono mord w Jeleniej Gorze.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku