miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 10:06)
Lech Śmiarowski

Nie chcę się tu wymądrzać, ale Doessel poruszone przez Franka nie daje mi spokoju.     
Bo oczywistym skandalem jest, że ta ucieczka jest prawie nieznana. W materiale z Norymbergi wynika, że rozkaz "Kugelverordnung", mocą którego każdy schwytany oficer lub podoficer zbiegły z obozu jenieckiego miał być przekazany Sipo i SD, a za ich pośrednictwem dostarczony do Mauthausen, gdzie miał być zastrzelony strzałem w potylicę ( jak w Katyniu ). Rozkaz ten wydano w marcu 1944r. (A. Połtorak - "Norymberski epilog").    

Tymczasem ucieczka w Doessel była wcześniej. Czyli wypróbowana na Polakach metoda, może skopiowana z Katynia, została później usankcjonowana rozkazem? Zbieżność liczb 47 zbiegów w Doessel i 50 z Żagania, gdzie początkowo dostarczono 47 urn, później dołączono 3, może być myląca.     

Dlaczego zatem w Wikipedi nie podano nazwisk zbiegów z Doessel? Podano nazwiska 90 poległych w bombardowaniu. Trzeba to uzupełnić.    

Co do dat śmierci zbiegów z Żagania to oczywiste jest, że wszystkie daty wcześniejsze niż 25 marzec 1944r. są błędne. Ucieczka miała miejsce w noc 24/25 marca, nikogo w trakcie pojmania faktycznego (nie sfingowanego) nie zabito, a nawet nie raniono - poważnie oczywiście, by trafił do szpitala.     
Późno się zrobiło, więc wrócę do sprawy.
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku