miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 22:41)
Lech Śmiarowski
    
Czy honorować Hannę Reitsch jakimś upamiętnieniem w Jeleniej Górze...?    
Sława tej pani może promować miasto. Pecunia non olet (pieniądze nie śmierdzą) mawiali już starożytni. Ale mówi się też: czy opłaci się skórka wyprawki?    
    
Do rady miejskiej w 2009 roku wpłynęło pismo w tej sprawie. Nie zostało rozpatrzone ze względów formalnych, ponieważ napisano je po niemiecku, a to nie jest język urzędowy w Jeleniej Górze. Jednocześnie w dyskusji zauważono, że przytoczony w piśmie argument honorowego obywatelstwa miasta Hirschberg pani pilot, jest zupełnym nieporozumieniem, gdyż honorowi obywatele Jeleniej Góry nie mają żadnego związku z tamtymi. W Hirschbergu ten tytuł nadano przecież Hitlerowi?    
    
Administracja niemiecka, której przedstawiciele wiosną 1941 roku wyróżnili panią Hannę honorowym obywatelstwem miasta, w związku z jej Krzyżem Żelaznym II Klasy - Przypomnijmy, za narażanie życia przy opracowywaniu techniki zwalczania zapór balonowych broniących Londynu - zawiadywała w tym czasie również takimi miastami jak Warschau, czy Krakau...    
Taki Hans Frank - przykładowo - dzięki swej pozycji mógł być wpisany na dowolną listę w tych miastach. Albo Rudolf Hoess w Auschwitz.    
    
Bezwarunkowa kapitulacja unicestwiła III Rzeszę wraz z jej administracją i propagandowym wydźwiękiem różnych akcji. Niemcy złożyli swój los w ręce zwycięzców. Polska do zwycięzców nie należała, nie mniej jakiś wpływ w ukształtowanie, w odbudowę regionu mieliśmy i nie ma powodu go umniejszać. Natomiast na sentymenty wpływ mamy ograniczony.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku