Luftwaffe

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ "KTO ZEPSUŁ NIEMIASZKOM SAMOLOCIK" czyli LUFTWAFFE WE WRZEŚNIU 1939 (2007-12-30, 08:56)
308_MiGol
Sprawa samolotu z Ogrodzieńca: (posty 567, 570 - 578).     
Właśnie byłem u teścia na rozmowie. Wg niego wrak na mapie z postu 571 leżał przed szczytem pagórka na południowy-wschód od Ogrodzieńca, pomiędzy drogą na Ryczów a polną drogą na przysiółek Śrubarnia (poza mapą), w rozwidleniu, do którego wówczas dochodziła od Ogrodzieńca brukowana czy kamienista droga na Ryczów, która właśnie tam się kończyła. Patrząc od lewego dolnego rogu załączonej mapki jest to dokładnie 12 cm w prawo (na wschód) i jakieś 7,5 cm w górę (na północ). Myślę, że w kwestii odczytania tej mapy możemy zaufać byłemu oficerowi WOP.    
Dodał jeszcze, że starsi nazywali ten samolot bombowcem i powtórzył, że miał to być jeden z trzech, które Niemcy stracili, zanim do Ogrodzieńca doszły wojska niemieckie.    
Pokazałem mu również zdjęcia z postów 27, 94, 577 oraz 361. Niestety nie był w stanie określić, czy samolot miał kabinę jak ten z Siewierza (?) czy w miejscu kabiny było tylko pogięte żelastwo (jak w fot. z postu 361). Po tylu latach zapamiętał wyraźnie tylko, że było widoczne skrzydło. Sam nie wie, jak się tam znalazł. Pamięta, że był w towarzystwie dwóch wujków i jakiegoś kolegi. Prawdopodobnie wracali w niedzielę z kościoła w Ogrodzieńcu, ale raczej nie 3 września, może 10 albo jeszcze później.     
Walkę krótko obserwowali z pastwiska w Ryczowie, u stóp wapiennej skały zwanej Grochowcem. Miała się odbywać pomiędzy Ryczowem a Ogrodzieńcem, czyli dla nich w kierunku północno-zachodnim.     
Mam nadzieję, że w czymś z teściem pomogliśmy. Czekamy oczywiście na ciąg dalszy.    
Pozdrawiamy z Cieszyna.    
Powodzenia!
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku