miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Zagadkowa mogila (2007-06-16, 22:12)
jerzy masłowski
Sprawa mogiły z Matcza nie daje mi spokoju. Nieśmiertelnik był przełamany na pół (jedna część z całości, i tu pytanie na które juz nikt nie udzieli odpowiedzi - kto podzielił nieśmiertelnik. W pochówku Jankowskiego brał udział między innymi przyjaciel mojego dziadka Szczepan Lawenda z Matcza - osadnik wojskowy i żołnierz Legionów - być może on wiedział co należy zrobić z nieśmiertelnikiem po śmierci żołnierza - stąd na krzyżu została jedna połowa. Dziadek i pozostali (chyba Antoni Magierka, Teodor Ślązak i Karol Paluch nie słuzyli nigdy w wojsku). A gdzie druga połowa - w grobie przy zamordowanym, czy ktoś z biorących udział w pogrzebie zabrał ją w celu wysłania do rodziny? Na nieśmiertelniku z jednej strony jest imię i nazwisko i skrót KAT. (katolik). Druga strona, według wzoru nieśmiertelnika WP z 1931 roku, to: numer karty ewidencyjnej łamany przez pierwszą literę powiatu, nazwa właściwej Rejonowej Komendy Uzupełnień i rok urodzenia (chyba 1911). Tekst powtarzał się na każdej połówce nieśmiertelnika.     
Jak będę w Matczu pójdę na cmentarz i spiszę dane z drugiej strony - można będzie ustalić datę urodzenia (chyba 1911) i nazwa RKU i powiat, gdzie wydano kartę ewidencyjną żołnierza. (Dzwoniłem do kolegi z Matcza, który potwierdził, że na obecnym krzyżu nieśmiertelnik jest przybity - tylko zamalowano go farbą - ale dane da sie odczytać). To powinno wystarczyć do ustalenia dalszych danych Jankowskiego - czy był lotnikiem, czy tylko miał mundur podobny do używanych w lotnictwie.    
Jedno jest bezsporne - zginął zamordowany i ograbiony po śmierci przez Ukraińców (komunistów, czy nacjonalistów?) z Korytnicy, którzy pochwalili się tym wyczynem swoim pobratymcom z Matcza, a ci powiedzieli o tym swoim sąsiadom Polakom (również o tym, ze był to pilot) i tak cała wieś do dziś jest przekonana, że śp. Jankowski to lotnik.     
Więcej napiszę po powrocie z Matcza i rozmowie z moją ciocią, która winna lepiej pamiętać tamto wydarzenie.
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku