W pogoni za Luftwaffe

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Antoni Voellnagel (2003-06-06, 23:00)
Grzegorz
Swego czasu pojawiło się nazwisko Antoniego Voellnagela z prośbą o sprecyzowanie czy i w jakiej jednostce brał udział w Bitwie o Anglię. Była odpowiedź i wtedy wydawała się słuszna, iż ten pilot nie brał udziału w BoB.    
W istocie. Wszystkie publikacje związane z tym tematem podają nazwiska pilotów myśliwskich. Wiadomo jednakże, że piloci bombowi w owym okresie również walczyli, ich się jednak wyklucza.     
Przy określaniu strat poniesionych przez RAF podaje się, a jest to tendencja lat ostatnich, wszystkie utracone w tym okresie samoloty. To samo robią i Niemcy. Czy pilot niemieckiego bombowca zestrzelonego nad Anglią latem lub jesienią 1940 roku nie jest uczestnikiem BOB ?     
Wracając do Antoniego Voellnagela. Urodził się 16 grudnia 1913 roku w Warszawie. Ukończył SPL jako absolwent 8 promocji. Potem walczył w Kampanii Wrześniowej. Ewakuował się, samolotem, na Węgry. W marcu 1940 roku przybył do Anglii. 14.09.1940 roku, w pierwszym locie bojowym 301 dyonu, Voellnagel bombardował Boulogne.     
Zginął w nocy z 20/21 kwietnia 1942 roku niedaleko bawarskiej wsi Kreuth. Skąd pomysł napisania posta ? W najnowszym czasopiśmie "Lotnictwo z szachownicą" opisana została szczegółowo historia załogi, dowodzonej przez Antoniego Voellnagela autorstwa Thomasa Rajkowskiego. Historia ciekawa i tajemnicza..
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku