Między nami bomberami

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" (2005-12-20, 23:15)
Mariusz Zejdler
W trakcie świąt przeprowadziłem "przesłuchania" oraz "przeszukiwanie" w domach rodziny. Dzięki tej akcji znalazłem szereg dokumentów, zdjęć oraz odznak i odznaczeń. Niestety większość z nich pochodzi z okresu przedwojennego oraz początku wojny. Dokumenty (zapiski Aleksandra) kończą się na "09.02.1940 - przysięga oraz 31.05.1940 - wyjazd do Blackpool". Materiały to m.in.:    
1. osobisty dziennik lotów (w zasadzie 2 dzienniki, prowadzone w okresie 1929 - 04.1939), zawierający informacje o typach samolotów (wraz z numerami fabrycznymi), pilotach, godzinach startów oraz lądowań oraz celów;    
2. zdjęcia z tegoż okresu, m.in. na tle "Goliata" oraz z ceremoni pogrzebowych pilotów: Nawrota oraz Grabowskiego;    
3. odznaki strzelców, odznaka 11 pułku 10 dywizjonu;    
4. dwa zdjęcia z okresu "angielskiego", w tym jedno na tle Wellington'a (w barwach prawdopodobnie DOW);    
5. odznaka 304 Dywizjonu Bombowego (na dole odznaki, poniżej numeru dywizjonu, rzymska V);    
6. polski stopień wojskwy noszony na kołnierzu munduru - jedna gwaizdka na granatowym tle i złotej obramówce;    
7. złota gapa, chyba z okresu "angielskiego" (na odwrocie widnieje napis London);    
8. dwa medale Grzegorza VI w tym jeden z napisem "The defense medal", drugi z lwem na awersie i napisem 1939-1945    
9. i to co moim zdaniem jest niemal bezcenne, to osobiste zapiski Aleksandra wykonane w notesie Józefa Puchały, który zginął 04.09.1939. Zapiski zaczynają się od lądowania w Ułężu, poprzez dzień zestrzelenia, kolejne działania podejmowane bezpośrednio po zestrzeleniu, a następnie opisujące drogę ucieczki (z datami i godzinami): Mińsk Mazowiecki, Brześć, Gwoździec, Bukareszt, Balcic, Istambuł, Cypr, Syrię, Maltę, Tunis, Francję, Anglię (w załączeniu przesyłam przepisane przeze mnie zapiski z notesu).    

W dalszym ciągu brakuje jednak dokumentów pisanych z okresu 12.1939 - 1945, czyli z okresu "angielskiego".    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku