miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Najciekawsze samoloty w historii lotnictwa (2023-08-08, 21:28)
Jola Bartnik
Hej, jakie wg. was samoloty są najbardziej interesujące w dziejach lotnictwa ? - mój typ : Focke-Wulf Ta 183    
    
Focke-Wulf Ta 183 Huckebein był jednosilnikowym myśliwcem odrzutowym o skrzydłach w kształcie strzały, opracowanym przez niemiecką firmę Focke-Wulf Flugzeugbau AG w latach 40. ubiegłego wieku i pozostającym na etapie projektowania.    
    
Miał zastąpić Messerschmitta Me 262 w służbie Luftwaffe, ale z powodu zakończenia II wojny światowej jego rozwój został przerwany bez zbudowania nawet prototypu. Zdobyta wiedza została jednak ponownie wykorzystana przez jego konstruktora, Kurta Tanka, w okresie powojennym, w wyniku czego powstał argentyński FMA I.Ae. 33 Pulqui II.    
    
Na początku 1944 r. kierownictwo Reichsluftfahrtministerium (RLM), dowiedziawszy się o rozwijaniu przez aliantów samolotów odrzutowych, stanęło w obliczu możliwości wprowadzenia przez Królewskie Siły Powietrzne samolotu Gloster Meteor do służby i wykorzystania go w teatrze wojennym na niemieckim niebie. Jako środek zapobiegawczy zainicjowano program, określony jako Jagdflugzeug-Projekt (Fighter Project), który wzywał do wstrzymania produkcji bombowców i samolotów wielozadaniowych na rzecz modeli zdolnych do utrzymania przewagi powietrznej, w szczególności myśliwców. Krajowe firmy zostały również wezwane do szybkiego rozpoczęcia opracowywania eksperymentalnych projektów, które gwarantowałyby modele o lepszych osiągach niż ich alianckie odpowiedniki, projekty, które miały zastąpić pierwsze myśliwce z napędem odrzutowym, które weszły do służby Luftwaffe, Messerschmitt Me 262 i Heinkel He 162.    
    
    
Program ten dał początek serii zaawansowanych technologicznie projektów, z których niektóre były wyposażone w skrzydła w kształcie strzały, aby poprawić osiągi naddźwiękowe, a inne, w celu zwiększenia prędkości maksymalnej, zostały pozbawione rur wydechowych, aby zmniejszyć powierzchnię czołową. Niemieccy inżynierowie aeronautyki zdawali sobie jednak sprawę, że \
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku