Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Bracia Szomańscy w lotnictwie polskim (2018-02-28, 12:22)
Ryszard Wróbel
Od pewnego już czasu gromadzę informacje o fabryce śmigieł Włodzimierza Szomańskiego. Poza wielokrotnie powielanymi ogólnikami nie ma jednak zbyt wiele danych. Podobnie niewiele jest informacji o losach braci Szomańskich. W źródłach rosyjskich dotarłem do informacji, że Roman Szomański był pilotem wojskowym (karierę zakończył w stopniu pułkownika), natomiast Włodzimierz był obserwatorem. Obaj, jak na lotników byli już w wieku raczej średnim, Włodzimierz urodzony w roku 1884, natomiast Roman w 1887. Poszukuję informacji o losach braci Szomańskich w polskim lotnictwie wojskowym. W przypisach pracy doktorskiej M. Niestrawskiego ?Polskie Wojska Lotnicze w okresie walk o granice państwa polskiego (1918-1921)? znalazłem informację, że    
    
?Do listopada 1918 r. w skład 1. awiacyjnego oddziału wojsk polskich weszli: kpt. Stanisław Zacharewicz-Święcicki, por. Waldemar Narkiewicz, por. obs. Włodzimierz Boski, ppor. Czesław Filipowicz, ppor. Herlen, ppor. Szomański, (?)?.     
    
Niestety nie wymieniono imienia. Roman Szomański był pilotem, jednak w cytowanym tekście przy stopniu wojskowym nie ma o tym informacji.    
Czy ktoś z szanownych forowiczów posiada jakieś informacje, które pomogą uzupełnić moją wiedzę o losach braci Szomańskich w polskim wojsku (lotnictwie)?    
    
Ryszard Wróbel    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku