Między nami bomberami

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ Tradycje 1586 ESP (2015-02-22, 20:22)
PiotrH
To może płk. Roman Rudkowski, współtwórca Eskadry C przy 138 Dywizjonie RAF, która była zalążkiem 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia? I nawet nie dlatego, że Rudkowski był kawalerem Orderu Virtuti Militari IV i V klasy, Krzyża Niepodległości, trzykrotnie Krzyża Walecznych, Złotego Krzyża Zasługi z Mieczami, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi, że był dowódcą Wydziału Lotniczego KG AK, że był jednym z dwóch (chociaż niektórzy nie wiedzieć czemu jakoś nie uwzględniają go w swoich statystykach) żołnierzy, którzy dwukrotnie zostali zrzuceni do Polski itd.     
    
Miło by było żeby tak trochę zrekompensować Rudkowskiemu drobne faux-pas, które popełniono przekazując kilka lat temu tradycje 301 Dywizjonu Bombowego (którego pierwszym dowódcą był zresztą Roman Rudkowski) akurat 36 SPLT.     
    
Niestety nie mam pod ręką monografii 36SPLT zatem wesprę się wikipedią:     
    
25 lutego 1945 roku na mocy rozkazu Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego przystąpiono do formowania 6 Samodzielnej Eskadry Transportowej na bazie Specjalnej Eskadry Lotniczej „OsNaz”, która dała początek przyszłej 36 SPLT (OsNaz http://pl.wikipedia.org/wiki/OSNAZ ).     
    
Co w lutym 1945 r. robił pierwszy dowódca 301 Dywizjonu?    
    
Został aresztowany 13 marca 1945 r. w Łodzi przez sowiecki "Smiersz". Przekazany następnie "polskiej" bezpiece był więziony w Łodzi przy ul. Kopernika 29. Rudkowskiego przesłuchiwali m.in. śledczy z Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego: por. Aleksander Kasperskiego i por. Michał Winnicki. Następnie przewieziono go do Warszawy.    
    
Taka ironia historii (na marginesie, syn Romana Rudkowskiego odbywał zasadniczą służbę wojskową w... 36SPLT ;)
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku