Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Cmentarze na terenach okupowanych (2014-01-29, 12:55)
wlodekro
Witam,     

Od dłuższego czasu, nie daje mi spokoju kwestia organizowania cmentarzy dla alianckich lotników (czy ogólnie żołnierzy) na terenach będących pod okupacją niemiecką, czy generalnie w samej III Rzeszy. Dla przykładu podam cmentarz, na którym pochowano mojego krewnego tj. Bergen General Cemetery w północnej Holandii. Wiem, że funkcjonował on już w okresie wojny i chowano na nim poległych żołnierzy alianckich – głównie lotników. Mój krewny został na nim pochowany kilka dni po śmierci tj. 6 lipca 1942 r. (przyp. zginął 25/26.06.1942 r. – Wellington Ic T2612). Co ciekawe, jego załoga została „rozdzielona” tj. lotników pochowano w różnych częściach cmentarza. Podobno stało się tak dlatego, że ciała były odnajdywane na miejscu katastrofy w różnych dniach (mojego krewnego odnaleziono jako przedostatniego). W rezultacie, ich groby nie leżą obok siebie, bo w międzyczasie, na cmentarzu w Bergen pochowano jeszcze kilku innych lotników angielskich.     
Po wojnie, brytyjska komisja odwiedziła Bergen w 1947 r. – nie wiem jednak, czy zajęto się też identyfikacją polskich mogił… Jednak już w roku 1948 r., kilka rodzin z Bergen opiekowało się grobami polskich lotników.     

Z racji tego, że nigdzie nie mogę znaleźć dokładnych informacji na temat historii poszczególnych cmentarzy, mam pytania: na jakich zasadach Niemcy organizowali takie cmentarze? Jak wyglądały pogrzeby alianckich lotników? Jak pierwotnie wyglądały same mogiły tj. przed przybyciem komisji CWGC? Kiedy pojawiły się na nich obecnie znane tablice? I wreszcie gdzie można poznać historię samych cmentarzy?     

Pozdrawiam,     
Włodek     
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku