Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ kpt.obs.Jan Krzysztoforski - Poszukuję informacji o tym lotniku (2013-01-13, 14:02)
trebor 39
Witam!    
    
Zwracam się do forumowiczów o uzupełnienie informacji o kpt.obs.Janie Krzysztoforskim.     
Chciałem stworzyć krótki biogram o jego lotniczej służbie. Może jesteście w stanie coś dodać?    
Poniżej to co udało mi się ustalić .    
    
Robert K.    
    
    
    
Jan Krzysztoforski syn Edmunda i Marii z domu Fryś,ur. 23.05.1905 r. w Wadowicach. W roku 1924 ukończył Gimnazjum a następnie szkołę podchorążych w Warszawie. OSL w Grudziądzu ukończył z 35 lokatą i otrzymał przydział do 6 Pułku Lotniczego we Lwowie do 62 eskadry liniowej. W roku 1928 otrzymał awans do stopnia ppor. W roku1929 przeniesiony do nowo powstającej 63 Eskadry Towarzyszącej. Kolejny awans na porucznika ,otrzymał w roku 1932.Odkomenderowany w 1936 r. do 66 Eskadry Towarzyszącej, w której objął od marca 1938 r.    
etat D-cy I/66 Plutonu. Swój szlak bojowy w Kampanii Wrześniowej rozpoczął w ramach lotnictwa Armii Łódź,w stopniu kapitana. Wojna zastaje go jako d-cę I Pluton 66EO, na polowym lotnisku Męcka Wola ,5 km na wschód od Sieradza. Po zakończonej kampanii przedostał się do Anglii    
Tam w okresie władzy Naczelnego Wodza gen.Sikorskiego kap.obs. Jan Krzysztoforski nr.służbowy P-0390 jako sanacyjny oficer i przeciwnik jego polityki zostaje osadzony na „Wyspie Węży” .Po śmierci Generała wrócił do służby w PSP. Do kraju powrócił w roku 1947 i zamieszkał w Świdnicy. W latach 50-60 pracował jako aptekarz w składzie aptecznym Pana Serwy w Jaworzynie Ślaskiej. Kap.obs. Jan Krzysztoforski zmarł w Świdnicy w dniu 15.04.1971 r. w wieku 67 lat. Do końca życia pozostał kawalerem .Pochowany został w swoim rodzinnym mieście w grobowcu Krzysztoforskich na tak zwanym „starym cmentarzu”    
    
    
    
    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku