Poszukiwany, poszukiwana

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ kpt. Marian Józef Dydziul (2011-06-16, 14:39)
Tadeusz z Filipowa
Zapewne zagadka z pisownią ma też swoje rozwiązanie. W spisie szlachty litewskiej z roku 1834 widnieje takowy zapis "b. sędzia grodzki, Józef Dydziul. W domu Wierowkinowej za Ostrą Bramą". Jest też Ignacy Dydziul.     
http://www.mm.pl/~wwmkiewicz/ws/biblioteka/gub_wil_87/wyb_szl_1834.html    
Nie jestem historykiem, lecz zbieżność nazwiska i drugie imię wśród szlachty w kolejnym pokoleniu wydaje się nie być przypadkowe. Być może nazwisko Dydzul powstało na skutek błędu kancelaryjnego w wiejskiej parafii. Przyznam że znam kilka takich przypadków z naszych parafialnych ksiąg, nawet wśród rodzeństwa. Być może za sprawą rosyjskiej pisowni, lub gramatyczności księdza proboszcza Akulewicza. (To bardzo burzliwy okres w parafii Filipów, rozłam mariawicki za sprawą wikariusz Hrynkiewicza)Nazwisko kumy "Malajko" wydaje się być nazwiskiem mierniczego z czasów carskich.     

W przyszłym tygodniu kleję tłumaczenie aktu chrztu. Przy okazji zrobię skan ze świadectwa chrztu siostry Weroniki, powinien być tam dopisek o zawarciu małżeństwa.    

Żona kapitana miała na imię Maria, Helena z domu Link, mam cichą nadzieję ze Pani Maria Dydziul będzie bliską krewną kpt. Dydzula. Posiada ona konto na facebook.     

I jeszcze jedno spostrzeżenie, zdziwiłbym się gdyby Dydzul nie był piłsudczykiem. Z Filipowa wywodziło się wielu Peowiaków, w latach 2o rozparcelowano dwa majątki z których dokonano wiele nadań za legiony.     

Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku