Royal Air Force

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
E-mail
OdpowiedĽ 500 i 501 (2010-03-25, 14:35)
piotr
Cytat:
By rozładować napięcie w toczących się równolegle wątkach zadam pytanie dotyczące nieco innego okresu.     
Znamy wszyscy serię zdjęć autorstwa Sarnickiego, gdzie P/O Pietrzak niesiony jest na rękach kolegów. Oczywiście moment historyczny, 500 i 501 zwycięstwa polskich myśliwców odniesione podczas lotu w dniu 31 grudnia 1942 roku.     
Moje pytanie (z kruczkiem) dotyczy jednak operacji, podczas której do tych zwycięstw doszło. Czy ktoś wie - i, co najważniejsze może to udokumentować, jakim numerem tą operację opatrzono? W swietle znanych publikacji pytanie brzmi naiwnie, ponawiam je jednak.
    
    
Szanowni Panowie    
    
Tymi słowy zacząłem wątek mając cichą nadzieję na fachowe uwagi niektórych kolegów zajmujących się tematyką polskiego lotnictwa. Sądziłem, że być może ktoś ma dostęp do dokumentów, do których ja nie dotarłem. W moim pytaniu chodziło tylko i wyłącznie u kwestię kolejnego numeru operacji, podczas której P/O Pietrzak i F/O Langhamer zgłosili swe zwycięstwa. W tym konkretnym wypadku kwestia ‘’overclaimingu’’ jest dla mnie wtórną.     
Niestety, nie udało się uzyskać niczego, poza kolejną pyskówką. Panie Mirku, widzę że sprawa ogólnie pojętego polskiego lotnictwa jest dla Pana daleko bardziej kwestią emocjonalną niż chciałby tego temat mego postu. Czy jednak, oprócz wylewania swych żali na forum publicznym, w kwestii poruszonej w temacie ma Pan jakieś informacje?    
Tylko bowiem Pan Romuald wymienił „Ramrod 141” zamiast przyjętego przez naszą literaturę „Ramrodu 140” – i to jest sedno mego pytania.    
Czy ktoś wie skąd wziął się „Ramrod 140” w odniesieniu do operacji z dnia 31 grudnia?    
Na czym polega różnica że w odniesieniu do tego samego zadania (pomijając czy zestrzelenia miały miejsce, był to i nadal jest jeden z kluczowych dni w historii PSP – a w związku z tym warto ustalić fakt kolejnego numeru operacji) mamy do czynienia z dwoma różnymi numerami?    
Dokumenty 11. Grupy Myśliwskiej podają, że udział w „Ramrodzie 140” brał udział 616.Sqn z Tangmere, wykonujący ‘’sweep’’ nad Dieppe w dniu 29 grudnia.    
    
P.S. Panie Dariuszu, dziękuję za raport, który Pan cytuje i jestem pełen podziwu dla Pana cierpliwości przy przepisywaniu. Jednak, jak wspomniałem nie ma on związku z mym pytaniem. Pozdrawiam.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Lokalizacja
    Podgląd posta
    Powrót do tematówPowrót do wątku