miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE (2017-02-27,19:26)

Witajcie.    
Przyznać muszę, że mam problem z założeniem tematu. Chodzi mi w jakim dziale go umieścić, W POGONI ZA LUFTWAFFE mamy swój "Nieustający konkurs...", w ROYAL AIR FORCE "Francusko - angielska...", w LUFTWAFFE "Kto zepsuł...". Chodzi o to, że pierwszoplanową "postacią" o której dyskutujemy jest sprzęt (samolot). Wiem, większość zdjęć oferowanych na stronach internetowych to właśnie samoloty, czołgi itd.     
Pozazdrościłem Kolegom którzy już prezentowali zdjęcia naszych lotników czy też nagrobki z ich mogił rozsianych po całym świecie i pomyślałem, że przecież wzorem Remigiusza który zainicjował wspaniałe w/w tematy powinniśmy na pierwszym miejscu postawić osoby bo to one tworzą historię. Spróbujmy może zarejestrować obiektywem aparatu fotograficznego takie osoby, sytuacje, miejsca które przedstawiają je za życia czy też jako miejsca ich spoczynku.    
Wybrałem ten dział aby znaleźli tu miejsce wszyscy, ci z Polski, jak i ci co walczyli na wszystkich frontach II Wojny Światowej.    
Na początek chciałbym przedstawić zdjęcia trzech lotników, taki mały konkurs. Jak Koledzy myślą kogo one przedstawiają,    
pierwsze    

W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1914, strona 7 z 192
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

(1854) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-09-05, 20:47 :
Patok, miejsce upadku zestrzelonego "Łosia" z załogą ppor.obs. Bykowskiego Mieczysława. Sytuacja podobna jak w Drużbicach.    

W.G
[95.160.67.51]  [Odpowiedz]
(1853) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-09-05, 20:41 :
Witam.     
Wczoraj wróciłem zbyt późno aby wstawić zdjęcia z odwiedzin grobów naszych lotników więc czynię to dzisiaj.    
Drużbice, Cmentarz Parafialny - tu zostali pochowani polegli 4.09.1939 r. w Patoku lotnicy 12(212) EB: ppor.obs. Bykowski Mieczysław, kpr.strzel.rtg., kpr.strzl.rtg. Gorgol Marian, Zimmerman Lucjan. Odwiedziny zakończyły się miłym akcentem poznania dwóch przedstawicieli rodziny ppor.M. Bykowskiego. Lokalne władze przespały tą rocznicę, może na przyszły rok będzie lepiej.    
Wiesiek    

W.G
[95.160.67.51]  [Odpowiedz]
(1852) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-30, 10:14 :
Witam.    
Ostrowski Tadeusz Józef Alfred-sierż.pil. ur. 21.11.1895 r., zginął śmiercią lotnika nad Paryżem dn. 28.11.1924 r. Pochowany w Paryżu na Cmentarzu Montmartre, kw-25, rz-1, gr-9.     
"Polacy pochowani na cmentarzu Montmartre oraz Saint-Vincent i Batignolles w Paryżu".    
Info. Sł. Hordejuk

W.G
[95.160.67.51]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1851) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-29, 23:53 :
Tadeusz Turek por.pil.ur.20.06.1920 w Deblinie w rodzinie Wladyslawa i Marii ,zmarl 16.01.1993 w Warrington,pochowany na cmentarzu Carleton w Blackpool ,U.K.    
Zdjecia i informacje dzieki uprzejmosci corki p.M.Turek.

Lukasz
[37.228.253.205]  [Odpowiedz]
(1850) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-24, 14:16 :
Cytat:
Z przykrością pragnę zawiadomić Czytelników forum, że dziś po ciężkiej chorobie w wieku 92 lat zmarł     
płk pil. Jerzy Czownicki     

Pogrzeb odbędzie się w najbliższy piątek 26 sierpnia 2016 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.     

Zmarły był sybirakiem, jednym z pierwszych polskich pilotów 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego "Warszawa". W czasie wojny był prymusem jednej z grup szkolnych i weteranem wielu lotów bojowych na froncie wschodnim. Po wojnie służył w 1 Pułku, potem przeszedł do pracy w wojskowym szkolnictwie i sztabie. Po zwolnieniu z wojska zajął się pracą naukową, uzyskując doktorat i habilitację. Publikował także materiały związane z historią lotnictwa polskiego.     
Był osobą bardzo skromną i życzliwą. Z ogromnym trudem udało mi się go przekonać, by pozwolił na spisanie i opublikowanie jego życiorysu. Losy śp. Jerzego Czownickiego zostały opisane w czasopiśmie "Gapa" nr 9.

Wojtek Zmyślony
W.G
(1849) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-02, 14:30 :
Errata    
Cytat:
65 Eskadry Rozpoznawczej.

Oczywiście powinno być - 65 Eskadry Liniowej.    
Wiesiek
W.G
(1848) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-02, 14:25 :
Domanowo, Cmentarz Parafialny, tu spoczął Pietraszko Stanisław-plut.pil. 65 Eskadry Rozpoznawczej. Jego grób sfotografowałem już w takiej scenerii.    
Wiesiek     

W.G
(1847) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-02, 14:11 :
Witam.     
Z ostatnich podróży, Sokoły, Cmentarz Parafialny. Tu, po śmierci - po powrocie z Wielkiej Brytanii do rodzinnej miejscowości Drągi - został pochowany Drągowski Jan-plut. kucharz. Do Wielkiej Brytanii trafił poprzez sowieckie łagry skąd wydostał się z Armią Polską gen. Andersa.    

W.G
(1846) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-08-02, 13:10 :
Oby właściciel tej firmy transportowej jak najdłużej dbał o jakość przekazywanej wiedzy, pamięci. Przykro by było patrzeć na wyblakłe, odrapane, poplamione twarze bohaterów tej Bitwy.     
Wiesiek
W.G
(1845) Re: A PAMIĘĆ O NICH NIECH NIE ZAGINIE z dnia 2016-07-31, 20:57 :
Wiesiu, a czy napis "poległym w walce z hitlerowskim najeźdźcą" na pomniku jest chwytem marketingowym propagującym wrogą ideologię czy też informacją, do czego owa ideologia doprowadziła? Pisząc o Bitwie o Anglię trudno udawać że walczyło się z niewidocznym wrogiem. Przy obecnym stanie wiedzy na ten temat, który - jak wiesz - jest niewystarczający, trzeba pracować obrazowo. Czy pokazywanie niemieckich samolotów w filmie "Bitwa o Anglię" jest Twoim zdaniem chwytem marketingowym? Czy jest nim pisanie o Luftwaffe w książkach popularyzujących wkład polskich lotników w te wydarzenia? Ludzie muszą zrozumieć kontekst, zwłaszcza że niektórzy nie wiedzą czym była owa bitwa... To tak, jakbyśmy pisali ze Bitwa pod Grunwaldem była jedynie tryumfem polskiego oręża, a zapominali że pokonaliśmy w niej Krzyżaków (którym Jan Matejko, jak na owe czasy, walnął niezłą reklamę).    
Pozdrawiam

piotr
[95.144.61.152]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 1914, strona 7 z 192
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców