miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego (2017-08-10,18:26)

Witam wszystkich! Poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego. Na jego temat wiem niewiele. Był Ojcem chrzestnym mojego taty, tato tez wie niewiele. Dowiedziałam się,że służył w Dywizjonie 303 myśliwskim im. Tadeusza Kościuszki w warszawie. Brał udział w walce powietrznej, został zestrzelony przez niemców musiał się katapultować, był w niewoli, miał odstrzeloną rękę, wiem że przeżył. Czytałam książkę pt. : "Dywizjon 303" niewiele można się dowiedzieć o Kolasińskim.    
Kolasiński Feliks Jakub - chorąży. -oddział: PSZ -odznaczony Orderem Virtuti Militari- V kl. -za okres : 1939-1945     
Nadanie miało miejsce 21 grudnia 1940 r., wśród odznaczonych znaleźli się m. in. trzej lotnicy za walki we Francji tj. ppłk pil. Kępiński Józef, chor. Kolasiński Feliks Jakub oraz kpr. pil. Nowakiewicz Eugeniusz.    
Feliks jakub Kolasiński zmarł w Warszawie w lipcu 1993 r    

Proszę o pomoc. Chciałabym się dowiedzieć kiedy i gdzie się urodził, kilka słów z życiorysu, wiadomości o jego życiu i służbie. Jeśli ktoś ma jakieś wiadomości albo zdjęcia z Feliksem to chciałabym je zobaczyć.
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 2 z 3
«  -  1  2  3  -  »

(17) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2010-02-19, 17:53 :
Witam ponownie po długiej nieobecności na forum.     
Dziękuję wszystkim, którzy przyłączyli się do mnie i do moich poszukiwań wiadomości na temat mojego wuja. Miałam sporo czasu na skompletowanie wiadomości i poukładanie ich w konkretną całość. Niektóre wiadomości od Państwa miały wiele zaskakujących informacji i były też takie, które nawzajem sobie przeczyły. Teraz wiem już o wiele więcej, niż na początku kiedy znalazłam się po raz pierwszy na forum.    

Nadal poszukuję fotek, dokumentów, listów, wszystkiego co miałoby związek z Feliksem Jakubem Kolasińskim. Wiele informacji z życia posiadam,ale brakuje mi właśnie zdjęć i materialów potwierdzających te wiadomości.    
Katarzyna Bielecka ( Kolasińska)Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-07-05, 13:42 :
Skoro powrócił w 1947 r. do kraju, to należy sprawdzić ankiety repatriacyjne znajdujące się w zbiorze Archiwum Akt Nowych w Warszawie. Standartowy formularz zawierał m.in. pytania skąd repatriowana osoba powróciła oraz gdzie przebywała i co robila podczas wojny. Czasami jest tez aktualne zdjęcie osoby repatriowanej...    
Pozdrawiam,    
Piotr Łapiński    
PS. W sprawie ewentualnej kwerendy w AAN należy wysłać do nich zapytanie podając imię, nazwisko, datę urodzenia (może być roczna) osoby poszukiwanej oraz skąd i kiedy powrócił.
Piotr ŁapińskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-06-03, 21:20 :
Witam po długiej nieobecności. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi zdobyć cenne informacje na temat mojego wuja. Dowiedziałam się wiele ciekawych rzeczy, niektóre z nich nawet były dla mnie dużym zaskoczeniem. Dzięki Waszej pomocy znalazłam odpowiedź na wiele pytań, które były dla mnie zagadką. Zamierzam skompletować wszystkie zdobyte wiadomości i ułożyć je w logiczną całość.     

Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś wiadomości, bardzo byłabym wdzięczna o ich przekazanie.    

Jeszcze raz serdecznie dziękuję wszystkim, którzy byli ze mną.     

Z pozdrowieniami Katarzyna    

Katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(14) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-28, 00:03 :
Przepraszam, że zabieram głos w tej sprawie.    
Jestem w stałym kontakcie z Panią Kasią i cieszę się, że jak mniemam młoda osoba szuka ``korzeni`` - zawsze to popieram! Sprawa jak mi się wydaje, zostanie definitywnie wyjaśniona przez syna śp. Feliksa Jakuba Kolasińskiego i Pani Kasia dostanie wszelkie informacje ( za moim pośrednictwem). Zdaję sobie sprawę, że wiele rzeczy trzeba będzie ustalić - dzięki pomocy p. B.Belcarza wiem, że na wniosku o VM są błędy, jednak wniosek ten był sporządzony po pewnym czasie i tu należy się wyrozumiałość co do jego twórców.    
Chciałoby się, żeby było więcej takich osób jak Pani Kasia, to zawsze pozwala wyjaśnić wiele spraw. Nad tą pracowłem ponad 10 lat i już nie wierzyłem, że uda mi się cokolwiek dowiedzieć.    
Chylę czoło przed Panią Kasią i polecam innym tak wnikliwe poszukiwanie rodzinnych wątków.     
Pani Kasia jak widzę zmobilizowała ``trusk mózgów``i za to Jej chwała.    
Polecam jej działanie innym poszukiwaczom ``korzeni rodzinnych``    
A pozdrowieniami
ZenekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(13) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 22:16 :
Z całą pewnością nie było pilota o nazwisku Feliks Kolasiński. Nie było go ani w Dywizjonie 303. ani wśród innych polskich myśliwców. Lista Krzystka jest ciągle aktualizowana, co oznacza że nie jest w 100% miarodajna.     
By ustalić czy osoba o której mowa dotarła na Wyspy Brytyjskie czy też nie, warto skontaktować się z polską sekcją MOD w Northolt. Jeżeli u nich figuruje - wiadomo, że bądź wydostał się z Francji (w/po 1940) i został wcielony do jednej z formacji PSZ lub też trafił do PSZ po inwazji.    
Warto zwrócić się z pytaniem do archiwum Instytutu Polskiego (IPMS) w Londynie natomiast - co zostawiam na koniec, jako stosunkowo słaby punkt zaczepienia - napisać do Studium Polski Podziemnej (patrz także IPMS) czy przypadkiem w dokumentach związanych z szeroko pojętą działalnością konspiracyjną nazwisko Kolasiński się nie pojawia u nich.    
Pozdrawiam
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(12) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 20:32 :
Witam.    
Ad.9    
Cytat:
Jezeli więc pozostał po rekonwalescencji we Francji i był czynnym członkiem Resistance - francuskeigo ruchu oporu to raczej mało prawdopodobny jest jego udział w walkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Szanowna Pani.    
Zaciekawiony tematem też sprawdzałem w dostępnej mi literaturze. O ile w poświęconej udziałowi naszych Sił Zbrojnych we Francji taka osoba występuje to już w Wielkiej Brytanii nie. Jest taka książka autorstwa Tadeusza Jerzego Krzystka "Personel Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w latach 1940 - 1947 łącznie z Pomocniczą Lotniczą Służbą Kobiet (PLSK - WAF)." obejmująca wykaz nazwisk wszystkich osób z tej formacji PSZ.    
W książce tej figurują dwa nazwiska:    
1- Kolasiński Jan - 793575 (09.04.1900 - 08.02.1977) stop. ang. W/O - 306 DM - rusznikarz.    
2- Kolasiński Jan Grzegorz - 704035 (24.01.1920 - ) stop. ang. LAC - 300 DB - mechanik radarowy. 1989r Nowy Jork USA.     
Jak podaje autor lista PSP na dzień 31.05.2007 zawiera16963 nazwiska.    
Możliwe, że dalsze prace powiększą tę liczbę. Jest możliwe, że Kolasiński Feliks Jakub dołączył do PSP po wyzwoleniu Francji w drugim półroczu 1944r.    
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(11) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 20:12 :
Sz. P. Katarzyno. Po II wojnie światowej istniał w Paryżu Związek Uczestników Polskiego Ruchu Oporu (ZUPRO). Prawdopodobnie organizacja ta już nie istnieje, dlatego pozostaje pytanie, gdzie przekazano dokumenty i materiały w nim zgromadzone. Pierwszym Prezesem ZUPRO był gen. Antoni Zdrojewski (1900-1989). Natomiast wieloletnim jego delegatem-pełnomocnikiem na Polskę był ks. gen. Bernard Witucki (1918-1993). Dotychczas ukazało się kilka książek dotyczących francuskiego ruchu oporu (również komunistycznego) oraz jego poszczególnych członków. Nestety większość książek jest w języku francuskim. Chociaż znaleźć można również i polskie. Poniżej podaję tytuły:    
1. Ludwik Gronowski, "Polacy we francuskim ruchu oporu", Warszawa 1950.    
2. Witold Biegański, "W konspiracji i walce: Z kart polskiego ruchu oporu we Francji 1940 - 1944", Wyd. MON, Warszawa 1979 (W. Biegański jest autorem wielu ksiażek o Polakach uczestniczących w ruchu oporu w Europie).     
3. Albert Ouzoulias, "Les fils de la nuit", Paris 1975 (polskie wydanie: "Synowie nocy", Warszawa, Wyd. MON, Warszawa 1979).    
3 Nicolas (Mikołaj) Antonowicz Andrault de Buy, "Le revers de la medaille", Paris 1999 (w przygotowaniu jest wydanie w języku polskim).    
4. D. Andolfatto, D. Labbé, "La CGT. Audience et organisation, La Découverte", Paris 1997.    
5. Stéphane Courtois, Denis Peschanski, Adam Rayski, "Le Sang de l'étranger : les immigrès de la MOI dans la Résistance Fayard", Paris 1989.    
6. Philippe Ganier-Raymond, "L'Affiche rouge, Fayard", Paris 1975.    

Sławomir HordejukDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(10) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 15:19 :
Feliksa Kolasińskiego nie ma również na liście Personelu Polskich Sił Powietrznych w Wlk. Brytanii.
PiotrH
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(9) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 14:59 :
Jezeli więc pozostał po rekonwalescencji we Francji i był czynnym członkiem Resistance - francuskeigo ruchu oporu to raczej mało prawdopodobny jest jego udział w walkach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.     
Ale i to absolutnie nie umniejsza jego zasług dla ojczyzny...    
Pozdrawiam,
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(8) Re: poszukuję wiadomości na temat Feliksa Jakuba Kolasińskiego z dnia 2009-03-27, 14:46 :
Po rekonwalescencji wstąpił do polskiego ruchu oporu we Francji.     
W 1947r. powrócił do kraju.     
Tyle wiem jeśli chodzi o dzieje po wypadku we Francji.
katarzyna KolasińskaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 27, strona 2 z 3
«  -  1  2  3  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców