miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) (2017-03-20,16:16)

Aby entuzjaści historii lotnictwa polskiego z okresu 1940-1947 nie czuli się zawiedzeni odwiedzając to forum postanowiłem (po długim namyśle) otworzyć następny temat. dotyczący tego właśnie okresu w historii polskiego lotnictwa.     
Będę (a mam nadzieję, że inni koledzy również), zamieszczał w nim zdjęcia pojawiające się od czasu do czasu na internetowych aukcjach i nie tylko.     
Zabawa, jak w poprzednich tematach ("Kto zepsuł Niemiaszkom samolocik", "Nieustający konkurs bez nagród, ale z satysfakcją") , będzie polegała na dopisaniu historii do zdjęcia, rozpoznawaniu osób, typów i egzemplarzy samolotów będących na wyposażeniu polskich dywizjonów w Wielkiej Brytanii. W temacie tym będzie również miejsce na zdjęcia z Francji.     

Nie ukrywam, że liczę na pomoc i udział w tej zabawie Piotra, Wojtka, Roberta i innych kolegów, którym bliski jest ten okres w historii lotnictwa polskiego.    

Tak więc zaczynamy.    

Remigiusz GadaczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 526, strona 8 z 53
«  -  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  -  »

(456) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-16, 18:02 :
Kolejne ze zdjęć R6776 "Bubi" Kroczyńskiego. Co najmniej jedno, zrobione na plaży (jeszcze bez asysty widocznych Niemców) znane jest dzięki Tomkowi Rajkowskiemu.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(455) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-16, 17:05 :
(454) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-08, 23:16 :
Zgadza się , Taylorcraft Auster Mk IV . Żeby było ciekawiej z ....... 652 (AOP) Squadronu . O Polakach w tej jednostce brak danych, skąd więc szachownica na burcie ? Najprawdopodobniej efekt rotacji sprzętu między jednostkami. Swoją drogą ciekawe jak wyglądały te wszystkie "drobnoustroje" na etacie naszych dywizjonów .    
Zdjęcie ze zbiorów IWM , w dosyc słabej rozdzielczości - może nawet nasuwać się wątpliwość czy aby szachownica nie była dziełem "złośliwego" retuszera ? Może kiedyś ktoś je opublikuje w lepszej jakości i rozwieje te wątpliwości .Jeżeli wszystko będzie grało mamy kolejną "ciekawą ciekawostkę" związaną - pośrednio - z PSP.    

Cytat:
Ale na logikę , skoro 309 miał Hurricane na stanie to w myśl rozkazów też powinny miec zebrę

Też się nad tym zastanawiałem , być może kluczem był przydzial do 12 Grupy Myśliwskiej - w tym momencie na zapleczu frontu - i charakter zadań jakie wykonywał : ćwiczenia, treningi , manewry itd , powoli doprowadzające jednostkę do charakteru czysto myśliwskiego.    

Jacek
(453) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-08, 12:03 :
No to tylko jakieś łącznikowe... Austery lub Lysandery.     

Strzelałem. Ale na logikę , skoro 309 miał Hurricane na stanie to w myśl rozkazów też powinny miec zebrę.
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(452) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-07, 23:57 :
A może któraś z maszyn łącznikowych użytkowanych w naszych dywizjonach?    
Jakiś Auster, lub coś w tym rodzaju?
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(451) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-07, 23:52 :
Cytat:
Hurricane II c , sqn 309.

Panie Darku czy pan "strzela" ; ) czy ma jakieś materiały na ten temat ?.Na publikowanych zdjęciach polskich "IIc" datowanych na czerwiec 44 - inna sprawa czy prawidłowo - samoloty są za przeproszeniem "gołe" tzn. w standardowym kamuflażu Day Fighter jaki obowiązywał w tym okresie.    

Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to w pytaniu chodzi o samolot klasy duuuuuuuuuuuuuuużo lżejszej - nawet od Hurricane !    
To tak dla przypomnienia ; )    
Jacek
(450) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-07, 08:38 :
Hurricane II c , sqn 309.
Dariusz KuleszaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(449) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-06, 23:48 :
Cytat:
Hmmm...     
Na którychś z P-47, na których latali Polacy w 61 FS?

Nie .Choć można by postawić znak zapytania . Temat "Polacy w 61 FS" to wciąż sprawa otwarta i czekająca na solidne opracowanie , na dziś wiemy o dwóch szachownicach w tej jednostce : na "Thunderbolcie" W. Łanowskiego i ... na plecach jego kurtki lotniczej.    
Cytat:
Panie Jacku, czy chodzi o P47 Witolda Łanowskiego z piękną szachownicą?

O ile mnie pamięć nie myli wersja "M" pojawiła się w 56 FG bodaj w styczniu 1945 i jest mało prawdopodobne występowanie nawet w szczątkowej postaci pasów inwazyjnych na tych samolotach.    
Jeżeli mogę coś podpowiedzieć to w pytaniu chodzi o samolot klasy duuuuuuuuuuuuuuużo lżejszej.    

A , bym zapomniał jest jeszcze jedna szachownica W.Łanowskiego , ale to już historia grubo powojenna.    
www.flickr.com/photos/rinkratz/sets/72157623006944685/
Jacek
(448) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-06, 00:42 :
Panie Jacku, czy chodzi o P47 Witolda Łanowskiego z piękną szachownicą?     

www.elknet.pl/acestory/lanow/lanow_.htm
Łukasz
(447) Re: FRANCUSKO - ANGIELSKA ZGADUJ ZGADULA czyli PSP bez tajemnic :) z dnia 2010-04-06, 00:03 :
Hmmm...    
Na którychś z P-47, na których latali Polacy w 61 FS?
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 526, strona 8 z 53
«  -  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców