miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2017-11-11,18:14)

Stałem się historykiem z przypadku. Porządkując książki po zmarłej teściowej trafiłem na informację, że w Jeleniej Górze, gdzie mieszkam, zamordowano czterech pilotów w ramach obławy za uciekinierami z tzw. Wielkiej Ucieczki.    
Na kanwie tych spektakularnych wydarzeń nakręcono znany film (tzw. duży format).    
Bulwersuje mnie, że mieszkańcy Jeleniej Góry nie mają o tym żadnego pojęcia. Ja mieszkając tu od 57 lat dowiedziałem się przypadkowo. Z owej czwórki dwóch to Polacy:    
kpt. Pawluk Kazimierz    
por. Kiewnarski Antoni    
Okazuje się, że wśród 76 skutecznie zbiegłych, było łącznie 6-ciu Polaków, Amerykanów nie było (filmowa fikcja).    
por. Król Stanisław - Jego biografia jest zamieszczona     
por. Kolanowski Włodzimierz    
por. Mondszajn Jerzy ( Mondschein ?)    
por. Tobolski Paweł (lub Piotr)    
Jako Polacy zostali wymienieni na liście zamordowanych 50-ciu j e ń c ó w w procesie w Norymberdze, co stanowiło przełom tego procesu i złamanie buty Goeringa.    
Bulwersuje mnie ignorancja lokalnych "historyków" - modne jest poszukiwanie niemieckich ciekawostek w Jeleniej Górze np. Hanna Reitsch tu się urodziła. A o sprawiedliwych się nie wie.    

Lech ŚmiarowskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 108, strona 4 z 11
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(78) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2012-02-10, 23:43 :

Wątek zamarł, bo...     
Bo świat jest popieprzony! Jak napisałem w pierwszym poście, jestem amatorem w dziedzinie historii, a historii lotnictwa w szczególności. Po prostu doznałem szoku. Mój starszy brat w latach 60. ukończył kurs szybowcowy na lotnisku w Jeleniej Górze. Prenumerował "Skrzydlatą Polskę", miał kolegów, którzy po kursie szybowcowym poszli do służby wojskowej w lotnictwie...    
Te relacje powodowały, że wiele się o lotnikach, lotnictwie w domu mówiło. Tymczasem historia, że spośród 76. uciekinierów słynnej ucieczki z Żagania, dwunastu, w tym trzech Polaków, trafiło do Jeleniej Góry. O tym nikt ze znajomych nie wiedział.     

Sądziłem, że wciągnę brata w temat i zastąpi mnie w dociekaniach. Niestety, zmarł...    

Dobrze, że chociaż jest artykuł w "Lotnictwo z Szachownicą" i życiorys Antoniego Kiewnarskiego autorstwa W. Zmyślonego. Ale K. Pawluk, J. Mondschein - niewiele o nich wiadomo.    

Drugim szokiem dla mnie jest, iż ta historia (przecież niezwykła) niewiele społeczeństwo Jeleniej Góry interesuje.
L. Śmiarowski
[83.10.72.21]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(77) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-09-30, 22:03 :

Cóż, wątek zamarł, bo nikt nie zgłosił żadnych uwag do życiorysu majora Antoniego Kiewnarskiego zamieszczonego w "Lotnictwo z Szachownicą" nr 32. - Ukazał się następny numer.    
Wypada jeszcze raz podziękować Wojtkowi Zmyślonemu oraz osobom, którym on podziękował, czyli panu Romanowi Rosołowskiemu oraz Panu Stewardowi Morganowi.    

Zrobiono kawał dobrej roboty. Dzięki!    

Ale to przecież nie koniec...    

..
Lech Śmiarowski
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(76) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-05-13, 09:45 :

Istotnie, jest w sprzedaży.    
W empiku w Jeleniej Górze wykupiłem wszystkie :)). - Był tylko jeden. Ale zawsze mogą sprowadzić, nie ma problemu.    

I o to właśnie mi chodziło. By wydobyć tych pilotów z zapomnienia, z niebytu. By taki amator jak ja mógł sięgnąć po odpowiedni egzemplarz czasopisma np. "Lotnictwa z Szachownicą" i zapoznać się z obszernym życiorysem nietuzinkowej postaci jaką był Kiewnarski. Przykład postawy oficera polskiego, właśnie jednego spośród kadry, której ponad dwadzieścia tysięcy zginęło w Katyniu.    

..
Lech Śmiarowski
(75) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-05-11, 10:38 :
Cytat:
Od redaktora naczelnego dostałem dzisiaj cynk, że nowy numer będzie niestety dopiero na początku maja (w 2009 r. czasopismo wychodzi co 3, a nie - jak rok wcześniej - co 2 miesiące)... :(

...i nowe "Lotnictwo z Szachownicą" już wyszło z 4-stronicowym tekstem o Kiewnarskim mojego autorstwa (przepraszam za autoreklamę :)). Wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury i bardzo proszę o uwagi!
Wojtek
(74) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-29, 23:16 :
Cytat:
Mając więcej czasu, nie odpuszczę. Zaglądam do MPiK-u, czekam na życiorys Antoniego Kiewnarskiego.

Od redaktora naczelnego dostałem dzisiaj cynk, że nowy numer będzie niestety dopiero na początku maja (w 2009 r. czasopismo wychodzi co 3, a nie - jak rok wcześniej - co 2 miesiące)... :(
wojtek
(73) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-28, 01:31 :

Cytat:
Na pewno pan Lech Śmiarowski ucieszy się a ja razem z nim.

Cieszę się oczywiście. Jest to zasługa władz miasta Żagania i pracowników muzeum. Bardzo prężna współpraca z Brytyjczykami.    
Jestem pod wrażeniem, zażenowany trochę swoją małą przebojowością, bo jakiś akcent winien mieć miejsce w Jeleniej Górze. - Np. rzeka Bóbr łączy oba miasta. Kolej nie ma już bezpośredniego połączenia, ale jakieś... retro.    

Nie chciałem przykrywać ważnych, informacyjnych wpisów kolegów, za które dziękuję, swoją paplaniną. Mogło więc wyglądać, że nie zaglądam. Moja sytuacja rodzinna i zatrudnieniowa akurat jest niesprzyjająca i nie będę mógł uczestniczyć w uroczystościach. Ogromnie żałuję. Ale mam nadzieję, że za miesiąc, dwa się poprawi. Mając więcej czasu, nie odpuszczę. Zaglądam do MPiK-u, czekam na życiorys Antoniego Kiewnarskiego.    
Pozdrawiam.    

..    
Lech Śmiarowski
(72) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-26, 11:04 :
Witam.    
Cytat:
1944 - Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki z obozu w Żaganiu

Na pewno pan Lech Śmiarowski ucieszy się a ja razem z nim.     
Ktoś musiał te Urzędy mocno molestować.    
W.G
W.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(71) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-03-21, 00:59 :
1944 - Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki z obozu w Żaganiu    
www.dobroni.pl/rekonstrukcje,1944-rekonstrukcja-wielkiej-ucieczki-z-obozu-w-zaganiu,1575    

Rekonstrukcja Wielkiej Ucieczki odbędzie się w ramach uroczystości obchodów 65. Rocznicy Wielkiej Ucieczki z obozu Stalag Luft III w Żaganiu 28 marca 2009 r.    

Organizatorem imprezy jest Urząd Miasta Żagań oraz Królewskie Siły Powietrzne Wielkiej Brytanii (Royal Air Force) i Fundacja Polonia Militaris. Rekonstrukcja została wsparta finansowo przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.    

Inscenizację poprzedzi oficjalna ceremonia z udziałem przedstawicieli ambasad z państw pochodzenia jeńców (ponad 10), dowództwa RAF, przedstawicieli rządu RP oraz władz samorządowych województwa lubuskiego.     

Rekonstrukcja przewidziana jest na godzinę 15.00 28 marca 2009 roku na terenie byłego obozu Stalag Luft III w Żaganiu.
PiotrH
(70) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-01-19, 01:53 :
Cytat:
W dalszym ciągu poszukuję wszelkich informacji biograficznych o Antonim Kiewnarskim i Kazimierzu Pawluku. A także o pozostałych uczestnikach "Wielkiej Ucieczki"

Dość obszerny życiorys Kiewnarskiego ukaże się w 32 numerze "Lotnictwa z Szachownicą" (około końca marca br.).
Wojtek
(69) Re: Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków z dnia 2009-01-18, 03:33 :

Temat nie zamiera.     
Próbuję, bez nachalności, zainteresować różne osoby upamiętnieniem męczeńskiej śmierci polskich pilotów w Jeleniej Górze.    

W dalszym ciągu poszukuję wszelkich informacji biograficznych o Antonim Kiewnarskim i Kazimierzu Pawluku.    
A także o pozostałych uczestnikach "Wielkiej Ucieczki"
Lech Śmiarowski

znalezionych: 108, strona 4 z 11
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców