Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Skalski St. by K. Ochabska (2023-09-20,21:59)

Witam!    
Ostatnio ukazała się impresja biograficzna Katarzyny Ochabskiej o Stanisławie Skalskim. Książka wydana jest sumptem autorki, liczy 385 stron i zawiera wiele zdjęć także przed- i powojennych. Szczególnie okres powojenny, opisany na podstawie wielu osobistych rozmów S. Skalskiego z autorką jest wyjątkowo interesujący.    
Polecam!
Rafał ZDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 34, strona 2 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

(24) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-16, 00:47 :
Od czasu do czasu udaje mi się posłuchać , a nawet uczestniczyć w rozmowie pisarzy parających się awiacją, jako głównym tematem. Nie wiem, czy należy być w wywiadzie, żeby potem pisać scenariusze Jamesa Bonda. Czasem wydaje mi się, że lepiej jak wśród namaszczonych tuzów pojawi się skrytykowana biografia pisana kobiecą ręką. Mam, niestety do czynienia z pożal się Boże historykami, których na własny użytek nazywam histerykami. Ilość pretensji wygłaszanych pod adresem nielubianych autorów - konkurentów, zagłusza główny temat, jaki autor powinien przedstawić. Kronikarze są cenni, ale doceniając ich wysiłek wiem, że najbardziej rzetelny skorowidz dat i nazwisk , to jeszcze nie historia. Tutaj liczy się Iskra Boża, wyczucie stylu i autentyczny polot twórczy. Ochabska to ma! ... cokolwiek o jej książce mówią najbardziej szacowne, najmądrzejsze osoby i najbardziej zasłużone w środowisku autorytety. Od jednej z takich osób usłyszałem kiedyś, że to nie jest po prostu zajęcie dla kobiet. Myślę, że nikt już nie ma patentu na pisanie o lotnictwie i na szczęście skończyły się czasy desygnowania ludzi uprawnionych do zajmowania się określoną dziedziną awiacji, kawalerii, marynarki czy piechoty. Życzę sobie więcej tak niekompetentnych (to nie mój, lecz środowiskowy osąd) osób zainteresowanych tak bardzo lotnictwem, że jest w stanie porwać za sobą nie tylko garstkę zapaleńców, ale ludzi nie orientujących się w skali niegdysiejszej popularności dziejów polskich skrzydeł. Dzisiaj wszelkimi sposobami trzeba to wskrzesić aby nie zamarło w nas wspomnienie dawnej chwały wraz z kolejnym odejściem Rycerza przestworzy do Niebieskiej Eskadry.
Zbigniew KowalewskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(23) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-15, 21:20 :
Właśnie dzisiaj odebrałem z poczty przesyłkę z książką p. Ochabskiej.     
:)    
Zaraz się zabieram do lektury.    
Mam nadzieję, że się na niej nie zawiodę ...
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(22) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-08, 22:24 :
Panie Zbigniewie,    
Być może Pan mi pomoże w zdobyciu kontaktu z Panem Błasiakiem???    
PawełDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(21) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-08, 21:17 :
Każdy ma prawo do subiektywnych opinii, ale warto szanować fakty, a to oznacza, że jeśli są nagrania, to nie należy pisać , że ich nie ma. Sam korzystałem z wielu rejestracji dokonanych przez pil. Stanisława Błasiaka i przeprowadzałem wywiad do filmu o Skalskim z autorką książki. Namówiona do tego tytanicznego dzieła przez Pana Błasiaka uparła się wydać książkę pomimo obojętności, oporów a nawet przeszkód ze strony niezbyt kochających bohatera bliźnich. Dla tych, którzy nie nabyli książki mam informację, że każdemu miłośnikowi polskiej awiacji mogę za tę samą cenę wysłać film o gen. pil. Stanisławie Skalskim, jaki powstał już po śmierci pilota, przy współpracy z przyjaciółmi zmarłego bohatera. Część z nakręconych przeze mnie filmów lotniczych jest na mojej stronie www3.sympatico.ca/hobot/Zbyszek.htm    
One również na życzenie są dostępne w albumie 12 płytowym z logo polskiej szachownicy lotniczej na okładce. Proszę o sprawiedliwe osądzanie wysiłku ludzi, którzy nie zawsze mają szansę latać, ale kochają lotnictwo popularyzując wyczyny polskich pilotów. Skalę dokonań Skalskiego pomniejszano, co książka Katarzyny Ochabskiej ujawnia, jak również wiele innych spraw, które nigdy nie miałyby szansy ukazać się drukiem w tzw. poprawnym politycznie środowisku. Lotników od reszty świata odróżnia wyobraźnia i otwarte horyzonty myślenia. Wystarczy sobie o tym przypomnieć, aby docenić fakt ukazania się wspomnianej książki. A czy to jest biografia, czy osobista relacja, to dzisiaj nie ma już najmniejszego znaczenia. Ważne aby o tym człowieku mówić i nie pozwolić aby o nim zapomniano.    


Zbigniew KowalewskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(20) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-08, 21:15 :
Panie Franku...w sprawie nagrań może warto byłoby dotrzeć do autora książki tj. Pana Antoniego Michalaka?    
PawełDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(19) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-08, 20:03 :
Witam!    
Cytat:
"To po prostu słaba biografia,..."
    
    
Pozwole sobie - nie zgodzić się.    
To NIE jest biografia.    
Tak jak już w pierwszym poście napisałem, można powiedzieć iż jest to impresja o życiu nietuzinkowej postaci jaką był St. Skalski. Jest to równocześnie bardzo emocjonalny zapis spotkań i rozmów autorki z generałem. Z tych zapisów wyłania się opowieść, można nawet napisać "romantyczna" opowiesć o bohaterze i równoczęsnie autorytecie, którego w dzisiejszych czasach zaczyna nam brakować.     
Kto chce w tej książce znaleźć informacje o zestrzeleniach lub chce zweryfikować z dokładnoscią co do godziny każdy punkt życiorysu generała - niech tej książki nie kupuje. Nie o to w niej chodzi.    
    
Pozdrawiam
Rafał
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(18) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-08, 10:25 :
Nie mogę się zgodzić, "Między niebem i piekłem" nie jest pozycją rewelacyjną i jedynym argumentem za jest: z braku laku. Niestety, wszystko wskazuje, że nagrania wywiadów, z których korzystał autor uległy zniszczeniu.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(17) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-07, 23:16 :
Witam!    
Udało mi się jakiś czas temu kupić książkę p. Ochabskiej (polecam księgarnie internetowe) i niestety jestem bardzo, bardzo rozczarowany. To po prostu słaba biografia, w której autorka opiera się wyłącznie na relacjach S. Skalskiego i pisze momentami "na klęczkach". Autorka nie sięga do innych ważnych źródeł historycznych (sama bibliografia woła o pomstę do nieba!) i brak jej odpowiedniego warsztatu, żeby napisać rzetelną biografię. Ten słaby tekst w niewielkim stopniu rekompensują zdjęcia z osobistego archiwum S. Skalskiego.     
    
Na uwagę zasługuje fakt, że to już druga książka o Skalskim napisana wyłącznie na podstawie jego osobistych relacji, bez odwołania do źródeł historycznych. Mam tu na myśli "MIedzy niebem i piekłem", która moim zdaniem jest napisana lepiej niż ksiązka Ochabskiej. Wydaje mi się jednak że najlepiej by było gdyby Skalski sam zdążył opisać swoje wojenne wspomnienia, bo jego "Czarne krzyże nad Polską" są naprawdę dobrze napisane.     
    
A mozna było inaczej. Niedoścignionym wzorem biografii jest dla mnie w tej chwili książka Kubali o Pisarku (Lot w nieskończoność) - aż prosi się o więcej takich wspaniałych książek! Napisana profesjonalnie, a jednocześnie naprawdę bardzo ciekawie i lekko. Sympatyczna jest także ksiązka p. Gostkowskiej o Łokuciewskim (Tolo - muszkieter z dywizjonu 303) - przypomina trochę rodzinną gawędę i nie próbuje być na szczęście poważną historyczną.
TomekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(16) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-05, 23:34 :
Czyli wygląda na to, że się "wysprzedała".    
Autorka ma czasami prezentacje swojej książki (prezentacja jest zresztą równie ciekawa jak i sama książka). Na prezentacji można posłuchać wielu anegdot i wydarzeń z życia Skalskiego i oczywiście można (było?) nabyć tę pozycję. Gdybym dowiem się coś nowego to dam znać.    
Pzdr
Rafał
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(15) Re: Skalski St. by K. Ochabska z dnia 2007-11-05, 22:49 :
Hmm...    
Powiem szczerze, kiedy dzwoniłem w piątek do Pelty, to powiedziano mi, że tej książki już nie ma ofercie...    
Czyżby się jednak znów pojawiła?    
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 34, strona 2 z 4
«  -  1  2  3  4  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców