miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Dywizjon 309 (2017-05-01,19:40)

Witam!Poszukuje wspomnien lotnikow walczacych w Dywizjonie 309.Czy moze ktos ma informacje na ten temat?Z gory dziekuje za pomoc!
Karol KrawczykDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 69, strona 4 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

(39) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-28, 12:35 :
Witam!    
Szukam informacji o pilotach ze Szkoły Szybowcowej W Tęgoborzu którzy walczyli w Anglii.    
Interesuje mnie Mieczysław Lewandowski mąz Janiny ,która zginęła w Katyniu, Tadeusz Haczkiewicz, Zygmunt Brzeski.    
Szczególnie jednak interesuje mnie Mieczysław Lewandowski. Wiem ,że zmarł 24 -11- 1997 r w Blackpool i jest pochowany na cmentarzu w Carleton.    
Niestety nie wiem w jakim dywizjonie latał i jak przebiegała jego służba. W spisie piltów dywizjonu 309 jest wymieniony Mieczysław Lewandowski i Tadeusz Haczkiewicz ale nie wiem czy sa to ci których szukam.     
Prosze o pomoc.    

Pozdrawiam    

Tomasz Kosecki    
Tomasz KoseckiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(38) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-15, 19:42 :
Nie, ale jest Fundacja SLP, która prowadzi kartoteki osobowe byłych lotników, członków SLP. Nie mam pod ręką adresu, jak znajdę to go podam.
Franek
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(37) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-14, 20:27 :
Czy istnieje jeszcze Stowarzyszenie Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii i wjaki sposób można nawiązać z nimi kontakt?
Piotr K. MarszałekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(36) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-14, 13:22 :
Panie Piotrze    
Obawiam się, że pozostaje Panu szukanie lotników bądź ich rodzin w nadziei, że zachowały się ich listy, pamiętniki bądź dokumenty. Są pewne szanse.    

Wojtku    
>PROSZĘ PAŃSTWA!!! FRANEK SIĘ PRZYZNAŁ, ŻE NA COŚ NIE ZWRÓCIŁ UWAGI !!! MOMENT HISTORYCZNY!!! WPROST NIE WIERZĘ !!! -> 2006-02-27, 00:19 !!!    

W obecnych czasach to niebezpieczna deklaracja...    

>[quote](...) przez trzy miesiące dywizjony współpracy i bombowe były w gestii FC.[quote]     
309 dywizjon wtedy miał status myśliwsko-rozpoznawczego, a nie współpracy ani tym bardziej bombowego. Krótko mówiąc Franku rozsiewasz na tym forum błędne informacje i opinie!    

A może z łaski swojej przeczytasz (ze zrozumieniem) co napisałem? Fakt, że dywizjony współpracy otrzymały nazwę myśliwsko-rozpoznawczych nie zmienia w niczym faktu iż były to dywizjony współpracy. 309 nie miał zbytnio okazji się wykazać w boju, ale jak spojrzysz na zadania wykonywane przez 318, to zobaczysz tam wszystko oprócz zadań myśliwskich. Zwracam uwagę, że nigdzie nie odnoszę się do oficjalnych nazw dywizjonów, tylko do ich rzeczywistych funkcji - np. 317 Dywizjon Myśliwski Wileński był jednostką myśliwsko-bombową współpracującą z armią. A temat 309 jako dywizjonu bombowego to odrębna historia.
Franek
(35) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-13, 10:12 :
Tak, mam kopie dokumentów z archiwum Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie. Mam też własnoręczny życiorys Stanisława Jaśkowiaka, sporządzony po 11 listopada 1938 r.Rodzinie po wojnie przekazano m. in. książkę lotów z okresu brytyjskiego, ale niestety nie zachowała się. W "Gazecie Jarocińskiej z 1994 r. jest artykuł o jego karierze bokserskiej. Niebawem spodziewam się też materiałów z brytyjskiego Ministerstwa Obrony.
(34) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-13, 01:27 :
[quote](...) przez trzy miesiące dywizjony współpracy i bombowe były w gestii FC.[quote]    

309 dywizjon wtedy miał status myśliwsko-rozpoznawczego, a nie współpracy ani tym bardziej bombowego. Krótko mówiąc Franku rozsiewasz na tym forum błędne informacje i opinie!
WojtekDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(33) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-13, 01:19 :
Cytat:
Nie zwróciłem na to uwagi.

PROSZĘ PAŃSTWA!!! FRANEK SIĘ PRZYZNAŁ, ŻE NA COŚ NIE ZWRÓCIŁ UWAGI !!! MOMENT HISTORYCZNY!!! WPROST NIE WIERZĘ !!! -> 2006-02-27, 00:19 !!!
(32) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-13, 00:19 :
Wojtku    
Raz, Cynk nie pisze, a napisał, dwa, to ja bym się wstydził w twoim wieku opierać na panu Cynku.    
Co do przydziału 309 do FC, to istotnie, w ramach formowania 2 TAF, przez trzy miesiące dywizjony współpracy i bombowe były w gestii FC. Nie zwróciłem na to uwagi. Nota bene, to się bardziej spodziewałem, że się do ADGB przyczepisz.    

Panie Piotrze    
Czy mam rozumieć, że ma Pan dokumenty z Instytutu Sikorskiego, czy przekazane rodzinie po wojnie? Ta informacja może pomóc w dalszych poszukiwaniach.
Franek
(31) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-12, 19:50 :
W dywizjonie 309 służył mój wujek Stanisław Jaśkowiak z Jarocina, który do wojny był pilotem w 3 PL Poznań. Niestety nie wiem jak trafił do dywizjonu 309, bo pewny informacje o jego szlaku bojowym kończą się w lutym 1940 r. w Punkcie Zbornym w Septfonds we Francji. Wiem również, że został skierowany na przeszkolenie do 8 FTS w Montrose w Szkocji. O jego przynależności do dywizjonu 309 świadczy metryka zgonu wystawiona przez tę jednostkę, gdy stacjonowała w Dunino.
(30) Re: Dywizjon 309 z dnia 2006-03-10, 22:36 :
Cynk pisze: [309 dywizjon] 1 czerwca 1943 r. wraz z rozwiązaniem Army Co-Operation Command przeniesiono do 12 Grupy Fighter Command, która miała być przydzielona do 2nd TAF. (str. 309 jego pracy)    

W innym miejscu: [309 dywizjon] przeniesiony do Fighter Command - 01.06.1943; przeformowany w dywizjon myśliwski 01.11.1944 (str. 664)    

Przypominam, że rozmawiamy o dacie przeniesienia do Fighter Command.     

Jeśli on się myli (trzeba to wykazać) to myle się także ja, ponieważ moja wiedza o 309 dywizjonie opiera się głównie na panu Cynku. I nie wstydzę się tego.

znalezionych: 69, strona 4 z 7
«  -  1  2  3  4  5  6  7  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców