Między nami bomberami
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" (2018-01-21,14:55)

Czy ktoś z Was posiada listę wszystkich lotników walczących w 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej". Poszukuję wszelkich informacji n/t Aleksandra Zejdlera. W czasie kampani wrześniowej walczył jako strzelec pokładowy na samolocie PZL 37 "Łoś" (numer fabryczny 72.18). Zestrzelony w dniu 04.09.1939 pod Rychłocicami (w czasie ostatniej walki strącił jednego Messerschmitt'a Bf 109D z - najprawdopodobniej - 1. Staffel I./ZG 2. Po zakończeniu walk w Polsce przez Rumunię i Francję ewakuował się do Anglii, gdzie podobno walczył w 304 Dywizjonie Bombowym.    
Może ktoś wie więcej ew. potrafi wskazać w jaki sposób dotrzeć np. do dzienników bojowych tego dywizjonu.    

Mariusz ZejdlerDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 60, strona 1 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

(60) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2018-01-21, 14:55 :
plut. r/op. strz. Stefan Bohanes lecąc samolotem Halifax JP220 GR-C zginął w drodze powrotnej do bazy w Brindisi niedaleko Bochni - wieś Dębina, w nocy 17 sierpnia 1944 r. PODCZAS SKOKU NA SPADOCHRONIE. Pozostali lotnicy zostali przejęci przez partyzantów AK a dowodca pilot Leszek Owsiany dostal sie do niewoli. Prochy Stefana Bohanesa spoczywaja na cmentarzu rakowickim w Krakowie w kwaterze brytyjskiej w poblizu załogi Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn - wszyscy należeli do 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia. Zdjecie wykonalem 15.06.2011 r.

Alexander Gucwa[83.7.171.153]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(59) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2014-03-25, 15:25 :
Witam Pana serdecznie,    
po dziewięciu prawie latach natknąłem się na forum dyskusyjne, a zwłaszcza Pana nazwisko, które nie jest mi obce. Od pewnego czasu badam losy por. Stanisława Targowskiego, który był dowódcą lotu nad Zatoką Biskajską 16 września 1942 roku. Pański dziadek Władysław Minakowski pozostawił bezpośrednią relację z tego lotu w księdze pamiątkowej Dyw. 304. Czy posiada Pan jakieś informacje na temat por. Targowskiego, albo może wie gdzie takie informacje można znaleźć? Będę zobowiązany     

Z poważaniem,    
Piotr Ławrowski, Muzeum Okręgowe w Sandomierzu.
Piotr Ławrowski[79.170.125.42]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(58) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2013-08-04, 02:31 :
Szanowny Panie, żałuje, ze dopiero teraz trafiłam na tę strone, ale może ta wiadomość pomimo upływu lat do Pana dotrze. Styczeń 2011 roku spędziłam w Fort Charlotte na Florydzie, gdybym znalazła wcześnie tę strone, być może moglibyśmy porozmawiać osobiście. Otóż w pierwszej w 1975 roku jako 21 letnia studentka spotkałam w Bieszczadach Pana Adama Rodowit Widawskiego. Przez dwa tygodnie wędrówek po górach opowiadałam mi swoją fascynującą zupełnie biografię, również to, że był pilotem bombowca. Jego osoba bardzo utkwiła mi w pamięci i ostatnio zaczęłam szukać informacji o nim. Na stronach angielsko języcznych odnalazłam informację, że był w dywizjonie 304, niestety na żadnej polskiej stronie nie znalazłam wzmianki o jego losach w RAF. Opowiadał, że MON zamówił u niego wspomnienia wojenne i kiedy go spotkałam był na etapie pisania ich, ale przychodziło mu to z trudem z powodu traumatycznych przeżyć. Z racji szczupłości tego nie miejsca, nie chciałabym przytaczać wszystkich informacji, jakie na temat jego osoby mam, ale jeśli Pan albo ktoś jest zainteresowany, chętnie służę tym, co zapamiętałam z tamtych rozmów.    
Pozdrawiam    

Krystyna Krok[95.49.246.185]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(57) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2012-01-07, 22:54 :
Jestem zainteresowany tą książką    
Wacław ISZKOWSKI    

waclaw@iszkowski.eu
Waclaw Iszkowski[83.31.217.49]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(56) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2011-08-20, 21:52 :
Witam. Na Allegro pojawiły się oryginalne fotografie z 304 DB. Być może kogoś zainteresują: allegro.pl/dywizjon-304-oryginalne-fotografie-gen-sikorski-i1771261940.html
Sławomir Hordejuk[83.31.163.50]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(55) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2010-07-25, 21:58 :
Jestem krewną jednego z członków tego dywizjonu. Nazywa się Paweł Brych i był radiooperatorem lub radiotelegrafistą. Jeśli są w tej książce jakieś wzmianki o nim proszę o kontakt. Będę wdzięczna za wszystkie informacje a także zdjęcia.
Halina BujokDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(54) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2010-05-05, 05:21 :
Jestem bylym pilotem uczniem Jurka i Bacy - Kwiatkowskiego.    
Od 35 lat mieszkam w Toronto obecnie w Port Charlotte Floryda , zajmuje sie dziennikarstwem , od kilku lat badam dokumenty, ktore znajduja sie w zasobach IPN itd. - prosze o kontakt - uklony ---krzysiek    
tel 941 697 70 69 lub Toronto 416 251 42 58 lub Skype - krzysztof979
Krzysztof DrozdzDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(53) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2010-04-25, 21:09 :
Witam,    

większość zdjęć Alekasandra Zejdlera, które znajdują się w internecie są moją własnością i są w moim posiadaniu. Niestety tylko jedno zdjęcie plus skan nieśmiertelnika i książeczki ID pochodzą z okresu angielskiego. Dlatego poszukuję informacji i zdjęć dotyczących okresu angielskiego.    
Pozdrawiam,    

Mariusz Zejdler
(52) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2010-04-25, 21:05 :
Witam,    

większość zdjęć Alekasandra Zejdlera, które znajdują się w internecie są moją własnością i są w moim posiadaniu. Niestety tylko jedno zdjęcie plus skan nieśmiertelnika i książeczki ID pochodzą z okresu angielskiego. Dlatego poszukuję informacji i zdjęć dotyczących okresu angielskiego.    
Pozdrawiam,    

Mariusz Zejdler
(51) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2010-03-29, 14:13 :
Czesc!    

Mam na imie Krzysztof .Jestem pasjonatem lotnictwa i za 1,5 tygodnia bede rozmawial z panem prof Edwardem Zarudzkim z 304 dyw.    
Sprobuje sie cos dowiedziec.Moj mail:jkzbroja@tlen.pl i tel:0045 53416534 (Dania)    
A p. Aleksander Zejdler walczyl w 304 nie podobno ale na pewno-jest jego kilka zdjec z tego okresu w internecie     
Pozdrawiam
Krzysztof ZbrojaDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 60, strona 1 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców