miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" (2018-01-21,14:55)

Czy ktoś z Was posiada listę wszystkich lotników walczących w 304 Dywizjonie Bombowym "Ziemi Śląskiej". Poszukuję wszelkich informacji n/t Aleksandra Zejdlera. W czasie kampani wrześniowej walczył jako strzelec pokładowy na samolocie PZL 37 "Łoś" (numer fabryczny 72.18). Zestrzelony w dniu 04.09.1939 pod Rychłocicami (w czasie ostatniej walki strącił jednego Messerschmitt'a Bf 109D z - najprawdopodobniej - 1. Staffel I./ZG 2. Po zakończeniu walk w Polsce przez Rumunię i Francję ewakuował się do Anglii, gdzie podobno walczył w 304 Dywizjonie Bombowym.    
Może ktoś wie więcej ew. potrafi wskazać w jaki sposób dotrzeć np. do dzienników bojowych tego dywizjonu.    

Mariusz ZejdlerDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 60, strona 3 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

(40) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2009-04-23, 10:05 :
Witam.    
Cytat:
Poszukuje wiadomosci na temat mojego krewnego w/o Stefan Bohanes.

Czy zaopatrzyłeś się w stosowną literaturę dostępną na naszym rynku. Uważam, że to pierwsza podstawowa sprawa.    
W.G
w.GDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(39) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2009-04-23, 03:34 :
Witam,    
Prosze wybaczyc jesli popelnie jakies bledy lecz to moj pierwszy wpis.    
Poszukuje wiadomosci na temat mojego krewnego w/o Stefan Bohanes. Wiem ze przed wojna sluzyl w II pulku w Krakowie. Od wybuchu wojny do momentu dotarcia do Wlk. Brytani na pokladzie statku Orrandora Star lub Arrandorra Star ( sa rozne wersje, moze obie bledne )nie mam zadnych informacji. Wiem ze latal w 304 Dyw. Bombowym. ( Bomber Command, i pozniej Coastal Command). Nastepnie zglosil sie do lotow w 1586 Eskadrze Zadan Spec. Zginal podczas powrotu z Powstanczej Warszawy ( zaloga Leszka Owsianego )    
zdaje sie 17 lub 18 VIII podczas skoku ze spadochronem w rejonie Bochni ( Lakta Gorna , Zegocina).    
Bede wdzieczny za informacje.Pozwalam sobie dolaczyc zdjecie z czasow sluzby w Coastal Command. Wizyta prez. Raczynskiego. Na lewo od niego S. Bohanes.

Robert WardzalaDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(38) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2009-04-18, 12:50 :
I am writing a tribute to the men of 304 Squadron and I am very interested in your father and everyone else in the squadron. My manuscript is 170 pages but I only have 1 line on Jozef Wolosewicz. Can you please help me with information/photographs about him. I do this as a debt of honour and not for money.    

Thank you    

Neville Bougourd
Neville BougourdDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(37) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2009-04-11, 00:13 :
Sorry to reply in English. Alexander Zejdler was on the ground staff of 304 Squadron in 1942/43 up in Scotland when they were hunting U-boats. I have a picture if you are still interested.    

Neville BougourdDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(36) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2009-01-05, 19:51 :
Jestem w posiadaniu książki pt "Dywizjon 304" której autorem jest por. pil. Jerzy Iszkowski. Jest to maszynopis w/w porucznika. Zawarte są w nim szczegółowe informacje na temat różnych akcji przeprowadzanych przez dywizjon 304 oraz przeżycia bohatera. szukam jakiegokolwiek kontaktu z osobami zainteresowanymi tą książką.
Bitner BenedyktDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(35) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2008-07-06, 12:16 :
Prawdopodobnie chodzi tu o sierż/chor pilota Patyka Edwarda. Takie dostałem informacje od kilku osób.    
Zgadza się miejsce śmierci Kraków.    
Dziękuję wszystkim którzy mi pomogli.    
Wklejam też w/w mundur.    

Tomek BerlińskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(34) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2008-07-06, 00:22 :
Na liście Personelu PSP w Wlk. Brytanii sporządzonej przez Tadeusza Krzystka znalazłem dwa nazwiska zbliżone do podanego przez Pana:    

nr RAF 794117 - Pelc Edward - ur. 27.02.1914 - st. sierżant W/O - strzelec pokładowy w dyw. 304 - brak dalszych informacji    
nr RAF 704943 - Patyk Edward - ur. 05.01.1922 - zm. 04.08.1996 - Sierż. W/O - pilot    

Byc może którejś z w/w osób dotyczy, podany przez Pana kwit.
Grzegorz KorczDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(33) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2008-07-05, 14:42 :
Mam pytanie do użytkowników forum.    
Jestem posiadaczem kilku pamiątek chorążym? [3 belki na kołnierzu- zaznaczam ze jestem laikiem jeśli chodzi o lotnictwo :)] pilocie 304 dywizjonu ?bombowego/obrony wybrzeża "Ziemi Śląskiej" Niestety nie wiem o nim zbyt dużo. Po powrocie do Polski pracował w krakowskim MPK, a po październiku 1957 roku uczył fizyki w Technikum Elektrycznym w Krakowie. W wewnętrznej kieszeni munduru znalazłem kwit? podziewanie z angielskiej pracowni grawerskiej na nazwisko [słabo czytelne] W/O Edmund lub Edward... Patyk? Palak?Pelk? [skan w załączniku]    

Czy mają panowie jakieś sugestie możliwość zweryfikowania lub naprowadzenia mnie na ślad w/w lotnika?    

Tomek BerlińskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(32) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-07-11, 15:14 :
Po co chcesz logować się na mój rachunek ?
KtośDodaj współrzędne [Odpowiedz]
(31) Re: Lista lotników 304 Dywizjonu Bombowego "Ziemi Śląskiej" z dnia 2006-06-17, 22:49 :
Witam Panie Marku,     
Z Panem Wiesławem Minakowskim synem ppłk. Władysława Minakowskiego jestem w kontakcie.     
Pisałem o nim w Skrzydlatej Polsce i Banderze.     
Serdecznie pozdrawiam    
Mariusz Konarski
Mariusz KonarskiDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 60, strona 3 z 6
«  -  1  2  3  4  5  6  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców