Wiadomości, ogłoszenia
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Lotnisko polowe w Poniatowie (2016-11-02,00:29)

Przegladając rózne opracowania i szukając jednego, traktującego kompleksowo temat lotniska polowego w Poniatowie (obecnie gmina Wieliszew) koło Warszawy nie znalazłem takowego. Oczywiście są pozycje które wnoszą wiele informacji np. "Brygada Pościgowa Alarm" czy "114-sta Start", ale brak jest opracowania całkowicie poświęconego lotnisku w Poniatowie. Lotnisko w Poniatowie odegrało znaczącą rolę w pierwszych dniach września 1939r. w obronie polskiego nieba, stąd zasługuje na takie monograficzne opracowanie. Postanowiłem zająć się tym tematem tym bardziej iż znalazłem już osoby chcące mnie wspomóc np. Pan Andrzej Glass autor pozycji "Wrześniowe straty 1939", czy też Pan Henryk Grocholski syn właściciela majątku w Poniatowie na obszarze którego było lotnisko i w dworze którego mieszkali piloci 113, 114 i 123 eskadry Brygady Pościgowej.    
Również postanowiłem zwrócić się do wszystkich uczestników forum z ogromną prośbą o wsparcie mojego wyzwania, każda przekazana przez Państwa informacja jest na wagę złota i niezmiernie ważna w gromadzonych materiałach na temat tego lotniska. Ponadto bardzo liczę na skany zdjęć, dokumentów dotyczących tego lotniska, które mógłbym wykorzystać w przygotowywanej publikacji. W przypadku konieczności zapłacenia za skany jeśli uda mi się znaleść sponsora to wówczas je pokryje, jednakże proszę bardzo o przesyłanie każdej informacji o takich zdjeciach. Wiem iż było wiele zdjęć sprzedawanych na e-bayu szczególnie tych zrobionych przez Niemców samolotu PZL P-11c, który został uszkodzony w locie w dniu 1 września 1939 roku. Samolot z numerem taktycznym "10", (numer seryjny 8.70) pilotowany był przez ppor. Hieronima Dudwała ze 113 Eskadry Myśliwskiej.     
Będę ogromnie wdzięczny za każdą informację    
Krzysztof Klimaszewski e-mail [email protected], tel. kom 605-721-406
Krzysztof Klimaszewski[Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 1 z 46
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

(455) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-11-02, 00:29 :
Witam,    
    
został stracony na lotnisku w Zdunowie - to jakieś 10 km od Modlina.
Radoslaw
[87.206.30.146]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(454) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-11-01, 19:46 :
operując ze Zdunowa mógł być stracony w okolicach Modlina?
Krzysztof[77.46.0.181]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(453) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-10-29, 19:42 :
Panie Krzysztofie - lotnisko Zdunowo.    
    
Pozdrowienia
Radoslaw
[87.206.30.146]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(452) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-10-25, 08:19 :
Panie Radosławie bardzo dziękuję za odpowiedź. Mam jednak pytanie czy faktycznie lokalizacja jest podana prawidłowo że to okolica Modlina. Jakoś nie kojarzę aby 41 ER tam operowała?    
Pozdrawiam
Krzysztof[78.10.39.115]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(451) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-10-22, 01:12 :
Przecież to P.23 z 41 ER.
Radoslaw
[87.206.30.146]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(450) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2016-10-22, 00:03 :
Kiedyś chodziło takie zdjęcie z opisem: zerstörtes kroatisches Flugzeug Airplane mit Kennung bei ModlinSUPER FOTO 2.WK zerstörtes kroatisches Flugzeug Airplane mit Kennung bei Modlin    
Tak się zastanawiam ma na ogonie 10 ale 10 to była Dudwała i została w Poniatowie. Pewnie coś przegapiłem bo nie wierzę że te zdjęcie nie było omawiane na Myśliwcach :)    
Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof[83.24.122.27]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(449) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2015-11-22, 20:53 :
Witam.    
Twoja wola i Twój wybór. Uważam więc sprawę za zamkniętą, nic tu po mnie.    
Z technicznego punktu widzenia nie mam możliwości aby Ci to zeskanować.    
Wiesiek
W.G
[95.160.66.69]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(448) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2015-11-22, 18:06 :
Bo mnie interesują dokumenty, a nie słowne informacje.
Bartek[91.224.217.104]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(447) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2015-11-22, 13:06 :
Witam.    
A mnie się wydaje, że pod Bartka ktoś się podszywa bo trzeba być jakoś nie tak z głową skoro podaję nr telefonu do kontaktu a nikt nie dzwoni.    
Wiesiek
W.G
[95.160.66.69]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(446) Re: Lotnisko polowe w Poniatowie z dnia 2015-11-21, 17:43 :
Niezmiernie barwne relacje pilota Benedykta Dąbrowskiego ze 114 Eskadry zostały spisane, co prawda parę lat po zakończeniu wojny, ale niestety ich autor miesza fakty, daty, ludzi, używa tylko znanych sobie pseudonimów współtowarzyszy ? pilotów i trudnych do ustalenia dzisiaj właściwych imion i nazwisk, np. sam siebie nazywa Krzysztofem. W opisie wieczerzy we dworku poniatowskim, przedstawionym poniżej, przywołuje kpt. [u Dąbrowskiego ? porucznik] Sędzielowskiego, który był dowódcą 121 Eskadry Myśliwskiej z Armii Kraków i w Poniatowie nigdy nie był.    
"Podnosi głowę, ale milczy, patrząc na mnie obcymi oczami. Pijany?... Miejsce obok niego jest puste. Rano siedział tu podchorąży Wróblewski. Teraz rozumiem. Teraz przypominam sobie brakujących. Dokoła widnieją niezajęte krzesła tych, którzy dziś przecież byli tu jeszcze z nami. Przed oczami przesuwają mi się postacie: brakującego Andrzeja, kaprala Wróbla, podchorążego Sławca, Karola... Paweł zostawił mi swoją gitarę. Widzę ją na zwykłym miejscu. Nigdy już pewnie na niej nie za gra. Na wieszaku ? kurtka Andrzeja. Zostawił ją w gorączce alarmowego startu... Coś ściska mi gardło. Przez chwilę mam uczucie, że porucznik Sędzielowski i podporucznik Szymański, którzy polegli, umrzeć musieli po to, abyśmy my, tu zebrani mogli spijać wino... Z odrętwienia wyrywa mnie głos podpułkownika Pamuły. Jestem zaskoczony. Nie zauważyłem go dotąd. Pytam Szalewicza, w jaki sposób podpułkownik wrócił na lotnisko"    
    
B. Dąbrowski, Alarm dla myśliwców cz. 9, ?Skrzydlata Polska? 1956 r., nr 43, oraz cz. 10, ?Skrzydlata Polska? 1956 r., nr 44.
Krzysztof[83.28.159.151]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 455, strona 1 z 46
«  -  1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców