Royal Air Force
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Antoni Rutkowski (2017-02-15,18:54)

Brat mojej Babci -Antoni Rutkowski był w obsłudze naziemnej ktoregos z dywizjonow w Wlk. Brytanii. Problem polega na tym ,że zmarł w 1975r. więc nawet nie miałem okazji z nim o tym porozmawiać. Nie wiem w ktorym był dywizjonie.    
Znalazlem Antoniego Rutkowskiego na liście p. Krzystka jako F/Sgt ,nr.raf: 784719 , sanitariusz 1946 Polska. Chcac dowiedziec sie czegos wiecej napisalem do "Instytutu i Muzeum im. gen. Sikorskiego" w Londynie , lecz znaleziono tam jedynie dane brata marianina o tym samym imieniu i nazwisku. Z tego co sie zorientowalem to pozostaje mi Archiwum przy MoD w Northolt.    
Wiem ,że Antoni wrocil do polski razem z dobrym kolega p. Łukowskim, na liscie p.Krzystka najbardziej prawdopodobną osobą jest :780337 Łukowski Zygmunt 12.03.1906 st.sierż. / F/Sgt Rusznikarz 1946 Polska.    
    
W tej chwili zaopatruje sie w ksiazki: Płoszajski Jerzy "Technicy Lotnictwa Polskiego na Zachodzie 1939-1946" i Bohdan Arct " Lotnicy Bez Skrzydeł" majac nadzieje ,że cos znajde.    
    
Jestem nowy na tym forum, wiec jeszcze nie wszystko zdazylem przeczytac. Prosze o sugestie gdzie jeszcze moge szukac informacji o Antonim ,a takze o Zygmuncie.    
Załączam zdjęcie Antoniego Rutkowskiego w mundurze (ktoś wie co to za znak na kołnierzu?)    



P KasprzakDodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 14, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

(4) Re: Antoni Rutkowski z dnia 2012-01-27, 23:11 :
Cytat:
Można jeszcze napisać do Centralego Archiwum Wojskowego w Rembertowie. W tym archiwum przechowują teczki osób wojskowych, które wróciły po wojnie z Zachodu i jeśli poprosić archiwistów, to prześlą kseokopię ankiety, którą Pański krewny wypełnił po powrocie do Polski. W tej ankiecie powinien być opisany pokrótce przebieg służby wojskowej na Zachodzie i inne cenne dla Pana dane osobiste
    
    
Mamy z CAW mały problem!    
    
Aktualności    
    
    
Szanowni Państwo!    
    
Ze względu na zmianę harmonogramu prac remontowych prowadzonych w budynku Centralnego Archiwum Wojskowego, zmuszony jestem podjąć decyzję o zamknięciu Archiwum dla użytkowników.    
W związku z tym Pracownia Udostępniania Akt i Pracownia Zbiorów Specjalnych będą nieczynne od 1 września 2011 r. aż do odwołania.    
Serdecznie przepraszam za utrudnienia.    
    
Dyrektor    
Centralnego Archiwum Wojskowego    
dr Andrzej Cz. Żak
Zenek
[178.37.52.51]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(3) Re: Antoni Rutkowski z dnia 2012-01-27, 20:44 :
Dobry wieczór! Można jeszcze napisać do Centralego Archiwum Wojskowego w Rembertowie. W tym archiwum przechowują teczki osób wojskowych, które wróciły po wojnie z Zachodu i jeśli poprosić archiwistów, to prześlą kseokopię ankiety, którą Pański krewny wypełnił po powrocie do Polski. W tej ankiecie powinien być opisany pokrótce przebieg służby wojskowej na Zachodzie i inne cenne dla Pana dane osobiste. Archiwum Northolt nie ma wszystkich teczek ewidencyjnych. Nie wiem dlaczego..., ale warto napisać. Można pisać po polsku. Jeśli chodzi o literaturę wspomnieniową i opracowania, to o służbie naziemnej - mechanikach i innych osobach jest b. mało napisane i napewno bez wymieniania personaliów. Pozostają tylko archiwa i lista Krzystka.
Olga Jankiewicz[95.108.91.116]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(2) Re: Antoni Rutkowski z dnia 2011-09-16, 14:15 :
Wysłałem prośbę do MOD i po kilku miesiącach przyszły kopie dokumentów. Okazuje się ,że Antoni we wrześniu 39r był sanitariuszem w 1 Pułku Lotniczym ,112 Eskadrze Pościgowej, z rozkazu Krasnodębskiego ewakuowany do Rumunii , następnie Francja i w końcu Wlk. Brytania i 307 dywizjon Lwowski gdzie dorobił się stopnia Starszego Sierżanta jako sanitariusz.
P Kasprzak[95.41.84.209]  Dodaj współrzędne [Odpowiedz]
(1) Re: Antoni Rutkowski z dnia 2009-11-19, 19:51 :
Zdecydowanie MOD może dużo Panu pomóc. Powinien tam być przebieg służby Pana krewnego. W Northolt nie ma archiwum, jest tylko polska placówka, która sprowadzi dla Pana materiały, jeżeli z taką prośbą się Pan do nich zwróci.
piotr
Dodaj współrzędne [Odpowiedz]

znalezionych: 14, strona 2 z 2
«  -  1  2  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców