miłośników polskiego lotnictwa
Pokaż punkty

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Temat: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku (2009-10-07,10:23)

Witam    
Ciekawa dyskusja toczy się przy okazji knigi Panów S i Ś, choć akurat dotyczy wywołanego 31.VIII.40'. Jako że nikt nie chce założyć osobnego wątku dotyczacego tej walki, sam to zrobię. Nie ukrywam, iż robie to nieco "socjologicznie" bo jakkolwiek przy okazji niektórych "sporów" uśmiałem się nieco czytając fragmenty np. o Inkwizycji i takie tam to jednak ostatecznie nie na tym by mi zależało zakładając ten wątek....    
    
Była już poruszona w sąsiednim w/w temacie sprawa weryfikowania zgłoszeń polskich pilotów. Nie ukrywam, że i mnie jeszcze z dawnych czasów, ten temat interesuje i "wyłapuję" na ten temat informacje min. na tym forum. Natomiast samo "weryfikowanie" robie sobie sam w domu, na tyle na ile pozwalają mi publikaje i zamieszczone tam dane/dokumenty. Oczywiście walka z 31.08.40 też jest w kregu moich zainteresowań.     
    
Jako że nie mam najnowszych opasłych angielskojęzycznych tomisk dot BoB ( z różnych względów) moja wiedza może być nieco nieaktualna, choć niedawno ukazała się książka R. Gretzyngiera, którą oceniam bardzo wysoko i stanowi dla mnie świetne źródło, także do "weryfikowania". Dlatego też jeśli wątek ruszy i za szybko "nie zdechnie" pozwolę sobie zadawać Szanownemu Gremium mniej lub bardziej proste pytania, które jak mniemam nie powinny fachowcom sprawić problemua mnie poszerzą stan wiedzy.    
    
Zapraszam wszystkich do dyskusji w tym takze Pana Kuleszę i Piotra P. Liczę , że bez nerwacji uda sie pogadać.
Mateo  

znalezionych: 368, strona 7 z 37
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

(308) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 23:21 :
Cytat:
No właśnie. Uszkodzony czy zestrzelony prawdopodobnie ?! Gdyby to było nad kanałem, byłby zapewne pewniak. A tak był jeszcze świadek, który dostał swojego pewniaka, mimo iż Henneberg zeznawał o jego "dymiącym". Ma Pan rację Panie Piotr, tutaj nic się nie klei (ofiara Frantiska miała przecież uciec!).     
    
    
    
I o co w tym chodzi? Bo chyba nie o to o czym pisali Frantisek i Henneberg. I to gdziekolwiek... zarówno w raporcie jak i Kronice...
    
    
No to spróbuję jeszcze raz. Wróćmy do zwycięstwa Henneberga z 31.8. W Luftwaffe takie coś nigdy by nie przeszło. Zestrzelenie wrogiego samolotu bez żadnego świadka (i to nad kanałem, bez szansy znalezienia wraku) zostałoby zwycięstwem niepotwierdzonym. To tak jakby kompletnie nic się nie stało.    
Problemem nie jest jakaś domniemana luka w niemieckiej dokumentacji, ale sposób składania meldunków skierowanych do przełożonych lub pisanych pod siebie. Różnice w zeznaniach, które pokazały się u Henneberga nie są wyjątkiem. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie (31.8. przez 303) zaatakowane Messery płonęły jasnym ogniem lub poszły z dymem do ziemi. To bajka.    
    
Kellett - samolot zapalił się i poleciał pionowo w dół,    
Karubin - z białego brzucha Me 109 buchnął dym z ogniem i jako kopcąca pochodnia posunął do ziemi,    
Szaposznikow - trafiony Bf 109 przeszedł na plecy i poleciał w dół ciągnąc za sobą smugę dymu,    
Wünsche - palący się Me lotem nurkowym zszedł do ziemi,    
Feric - szkop śmiertelnie ugodzony zapala się jak świeczka,    
Henneberg - szkop poszedł zdecydowanie w dół do wody ciągnąc za sobą kitę ciemno szarego dymu.    
    
Myśliwcy chętnie naciągali swoje sukcesy, barwnie opisywali rzekome skutki walki. Ale ja im tego nie zarzucam, bo było to wtedy w RAF (jak i w polskich dywizjonach - co ciągło się to od samego początku wojny) całkiem normalnym zjawiskiem. Zastanawiające są jednak tyle lat po zakończeniu wojny reakcje ludzi bezkrytycznie łykających takie historie lub komentarze jak np. w poście 295.    
Marius  
(307) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 23:18 :
"Nawet jeśli podarujemy Hennebergowi jednego Messera, to mamy 200% overclaimingu! Sporo."    
    
A ja poproszę Pana o informację, gdzie się Pan uczył matematyki, bo to niesamowite i niezwykłe, jak Pan to policzyłeś. Czysty Goebbels. Co tam, to 200 % Goebbels!    
    
Armagedonius Recycling
  
(306) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 22:37 :
Cytat:
Cytat:    
Panie Piotr, a komu te raporty Henneberga są potrzebne?! Bo mi na pewno nie.     
    
    
    
A to, to akurat wiem. Pańska teoria nie wymaga żadnych dokumentów z wyjątkiem tych, które pan sobie wybierze: w tym wypadku Kronika oraz książka pisana przez oficera armii ku pokrzepieniu serc ;)     
    
    
Cytat:    
Nie moja wina, że Panu te fakty się nie podobają.     
    
    
    
Które? Te które sobie pan ustalił jako fakty czy też te których pan nie zna lub wreszcie te które nie są panu potrzebne?
    
    
Panie Piotr, chcesz pan mnie ukąsić, ale nic z tego nie wyniknie. I nie pisz mi pan nic więcej o patriotyźmie, bo to naprawdę nie ma sensu.    
Podaj nam pan lepiej skąd u Henneberga wzięło się tyle pewniaków ?!    
Marius  
(305) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 21:22 :
Cytat:
Panie Piotr, a komu te raporty Henneberga są potrzebne?! Bo mi na pewno nie.
    
    
A to, to akurat wiem. Pańska teoria nie wymaga żadnych dokumentów z wyjątkiem tych, które pan sobie wybierze: w tym wypadku Kronika oraz książka pisana przez oficera armii ku pokrzepieniu serc ;)    
    
Cytat:
Nie moja wina, że Panu te fakty się nie podobają.    
    
    
Które? Te które sobie pan ustalił jako fakty czy też te których pan nie zna lub wreszcie te które nie są panu potrzebne?    
    
Cytat:
"Zwycięstwa" Frantiska to zresztą osobna historia.     
    
    
No tu, mam nadzieję, nie nazwie mnie pan ''patriotą''. Frantisek nie był Polakiem!    
Pan wie?    
piotr
  
(304) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 21:21 :
Post 283 brzmi następująco:    
    
Cytat:
(283) Temat Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 15:13 :    
    
Cytat:    
Proszę mi nie mówić co ja mam robić, panie badaczu Kroniki 303.DM. Co z tym 2 września?    
    
    
    
No, no, skąd znowu te emocje?     
Moja propozycja jest jasna. Wrzuć Pan te raporty Henneberga, to porównamy.     
    
    
Cytat:    
Co z tym 2 września?    
    
    
    
No właśnie. Uszkodzony czy zestrzelony prawdopodobnie ?! Gdyby to było nad kanałem, byłby zapewne pewniak. A tak był jeszcze świadek, który dostał swojego pewniaka, mimo iż Henneberg zeznawał o jego "dymiącym". Ma Pan rację Panie Piotr, tutaj nic się nie klei (ofiara Frantiska miała przecież uciec!).
    
    
I o co w tym chodzi? Bo chyba nie o to o czym pisali Frantisek i Henneberg. I to gdziekolwiek... zarówno w raporcie jak i Kronice...    
    
Pozdrawiam    
    
Teraz Pana ostatni post:    
Cytat:
    
Proszę zajrzeć do postu 283.     
Odnośnie 2.9. nie chodzi o różnice w kronice i raporcie. Ja z mojej strony stwierdzę krótko, iż jest mało prawdopodobne, aby Frantisek i Henneberg strzelali do maszyn z dwóch różnych eskadr Luftwaffe.
Anna
  
(303) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 21:11 :
Cytat:
rosiłam Pana o to w poście numer 294. Do teraz nie otrzymałam odpowiedzi….
    
    
Proszę zajrzeć do postu 283.    
Odnośnie 2.9. nie chodzi o różnice w kronice i raporcie. Ja z mojej strony stwierdzę krótko, iż jest mało prawdopodobne, aby Frantisek i Henneberg strzelali do maszyn z dwóch różnych eskadr Luftwaffe.    
Marius  
(302) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 21:08 :
Cytat:
skąd wiara, że z mojej strony są jakieś emocje
    
    
bo     
    
Cytat:
ten sławny czynnik "patriotyczny"
    
    
zastępuje Panu nawet interpunkcję     
    
Forumowicz
  
(301) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 19:22 :
Cytat:
Marius    
Proszę mi wierzyć, mi też. Tylko proszę się zastanowić, skąd wiara, że z mojej strony są jakieś emocje. Czyżby był to ten sławny czynnik "patriotyczny", którego pan/pani nie potrafi się pozbyć choćby na chwilkę?
    
    
    
Panie Marius[zu]!    
    
Z mojej strony wiara w pańskie emocje wynika jedynie z tonu Pana wypowiedzi. Wolałabym Pana merytoryczną wypowiedź nie uprzedzoną „patriotyzmem”, etc.. itd. Ot zwyczajnie odnoszącą się do różnic pomiędzy raportem i Kroniką. Prosiłam Pana o to w poście numer 294. Do teraz nie otrzymałam odpowiedzi….    
    
Pozdrawiam    
Anna
  
(300) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 19:18 :
Szarik, spokój! To przeto nasz...    
Psycholog  
(299) Re: Walka 303-go Sqn 31 sierpnia 1940 roku z dnia 2009-10-02, 18:31 :
Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau! Hau!    
Wrrrrrrrrrrrrrrrrr....    
    
Marius  

znalezionych: 368, strona 7 z 37
«  -  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  -  »

Powrót do tematów Powrót do Myśliwców