miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ Wielka Ucieczka (Stalag Luft3 Żagań) - udział Polaków (2008-03-24, 00:38)
Lech Śmiarowski

Niewarta skórka wyprawki - tak byłoby lepiej stylistycznie w poprzednim wpisie. A propos skórka... Czym skórka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Takim porzekadłem najtrafniej można by opisać poniższe zdjęcie.    

Starsza pani z dumą prezentuje na piersi (zakreślenie moje) obok Odznaki Szybowcowej niezbyt nachalnie duże Krzyże Żelazne otrzymane od wielkiego w jej mniemaniu Adolfa. Kolorek kostiumiku też odpowiedni, brunatny (dla niektórych miodowy), ale do NSDAP nie należała.    

To były jej najpiękniejsze lata młodości. Miała poczucie uczestniczenia w czymś wielkim, Była uwielbiana. Lotnicze sukcesy Hanny Reitsch były świetnym materiałem dla propagandy nazistowskiej w deprecjonowaniu ustaleń Traktatu Wersalskiego. Stała się, można rzec, aksamitnym taranem do usuwania przeszkód w remilitaryzacji Niemiec. Umiała grać swą rolę... Świadczy o tym jej szczere wyznanie gdy w maju 1935r. leci do Lizbony na festiwal.    

Pisze tak: " Od początku zdawałam sobie sprawę, że od naszych lotniczych sukcesów w Lizbonie będzie bardzo wiele zależało, bowiem Europa była w ówczesnym czasie istną beczką z prochem. Nerwowa atmosfera była spowodowana przede wszystkim ponownym wprowadzeniem przez Niemcy powszechnego obowiązku służby wojskowej. [...] Naszym zadaniem było więc w ramach naszych skromnych możliwości uspokojenie ogólnego niepokoju, bowiem szybownictwo łączone jest ze służącymi mu ludźmi, pomiędzy którymi panuje koleżeńska atmosfera."    

Czyli koleżeńską atmosferę można wykorzystać do przykrycia przygotowań wojennych.    

Trudno się zgodzić z jej narracją takiej niby słodkiej idiotki, która stara się w środowisku męskim wykazać, bo kocha latanie. W takiej narracji utrzymana jest jej opowieść. Ta pani swoje wie, że trzeba się dobrze sprzedać. Ludzie nie lubią przemądrzałych zarozumialców. Dlatego na festiwalu w Lizbonie dla zabawy daje się niby aresztować i sądzić za niestosowny strój kobiecy, czyli spodnie lotnika. Mają gazety o czym pisać... Zadanie wykonane! Zwłaszcza, że ?Przemowa obrońcy nie odnosiła się tylko do mojej osoby, lecz także przede wszystkim do Niemiec, Niemców, którzy po przegranej wojnie znaleźli w sobie tyle siły i odwagi, że zdołali się podnieść... Czułam się szczęśliwa i dumna."    

Co pani Hanna rozumie pod pojęciem odwagi? By się podnieść wystarczy siła. Ale odwaga? Na jej ojczyznę w jej relacji ciągle coś czyha! Niemcy muszą się odważnie bronić. Taki kit nam ta pani sprzedaje już po wojnie. Wojnie, gdzie Niemcy rozlały się na całą Europę.    

Gdy w 1937r. podejmuje pracę w wojskowej bazie doświadczalnej w Rechlinie powierzono jej zadanie oblatania klap aerodynamicznych. Opisuje to zadanie tak: "Nawet jeśli nosiło one znikome miano zadania wojskowego, to dla mnie było i tak zadaniem patriotycznym, którego waga i znaczenie były większym wyróżnieniem niż jakikolwiek tytuł czy odznaka."    

Ojczyzna, patriotyzm to główny motyw jej działania. Przytomnie zauważa jednak pisząc: "Niemcy zbroiły się. Widzieliśmy to. Świat to widział. My jednak patrzyliśmy na to inaczej niż świat. [...] Chcieliśmy pokoju sprawiedliwego, który by nam pozwolił żyć. Naród niemiecki chciał go, nawet jeśli dzisiaj świat nie chce tego dostrzec."    

Wredny ten świat. Nieprzeciętna pani Hanna jest przeciętnym, typowym przedstawicielem niemieckiej klasy średniej, która usłyszała od Hitlera, Goebbelsa to, co chciała usłyszeć. Że zgodnie z nauką, ten kto ma więcej środków wojennych, ma prawo podporządkować sobie innych. Pokojowo oczywiście. Gdy natomiast ten ktoś odrzuca owe pokojowe propozycje? No cóż.    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku