miłośników polskiego lotnictwa

.: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :: Forum dyskusyjne :.
Uwaga! Dopisanie nowego wątku czy też tematu będzie skutkowało ujawnieniem Twojego IP.
Jeśli nie wyrażasz na to zgody proszę zrezygnuj już teraz.
Dodanie wątku przez Ciebie będzie jednoznaczne ze zgodą na ujawnienie Twojego IP.
Imię i nazwisko
OdpowiedĽ 100 LOTNIKÓW NA 100 LECIE LOTNICTWA ... (2017-11-12, 10:30)
Remigiusz Gadacz
Dotyczy zdjęcia z postu nr. 1.    

Małe wyjaśnienie jeśli chodzi o osobę rozpoznaną przez Kolegów jako mjr. Dudziński / ppor. Szczesny    

Chciałbym przeprosić uczestniczących w naszej zabawie z małego przeoczenia, które wprowadziło w błąd rozpoznających. (Greg S., Zbigniew Charytoniuk). Brak wiadomości dokładnie od którego lotnika pochodzi to zdjęcie wyprowadziło kolegów na manowce. Kopię zdjęcia otrzymałem od rodziny ówczesnego instruktora WSP Grudziądz ? chor. pil. Jana Balcera. Dziś przeanalizowałem książkę ?Encyklopedia Lotnictwa Wojskowego Nr. 9 ? Mundury, Polska?). Znalazłem tam taki fragment dotyczący umundurowania:    

Cytat:
?Specyficznym stopniem był stopień chorążego nadawany zasłużonym starszym sierżantom jako wyraz swego rodzaju nobilitacji. Chorąży mógł zajmować pewne stanowiska dowódcze przewidziane dla oficerów młodszych i zyskiwał niektóre uprawnienia oficerskie. ? Na czapkach stalowoniebieskich wprowadzonych w 1936 r. chorążowie nosili gwiazdkę na otoku, jak podporucznicy, ale na daszku nie mieli naszytego srebrnego galonu?

I to w zasadzie wyjaśniałoby obecność gwiazdki ?majora Dudzińskiego?. Osobą stojącą jako piaty od lewej jest instruktor pilot chor. Jan Balcer. Dla potwierdzenia identyfikacji dołączę jeszcze zdjęcie Jana Balcera w podobnej pozie, ale nieco starsze, gdy jeszcze był w stopniu sierżanta. Myślę, ze to rozwieje wszelkie wątpliwości.     
Być może chor. pil. Jan Balcer dla którego 4 PL był oddziałem macierzystym (latał w barwach 4 PL), otrzymał do szkolenia grupę pilotów z 4 PL Toruń i był ich bezpośrednim instruktorem podczas kursu, i właśnie z nimi zrobił sobie pamiątkowe zdjęcie.    

Do wyjaśnienia pozostaje jeszcze kpr. ndt. Zygmunt Klein, który jak wynika z dokumentów Szkoły i 4 PL ? szkolenia nie ukończył. Czy jest na zdjęciu ???     
Pozostaliby jeszcze do rozpoznania kpr. kpr. ndt. Józef Andrzejewski i Władysław Wiśniewski.    

Opis ten pokazuje jak trudno podjąć się identyfikacji osób na zdjęciu.     

Cytat:
dot. postu 19.     
To całe zamieszanie z majorem Dudzińskim bierze się stąd, że został on "złapany" przez fotografa z grymasem takiego wymuszonego półuśmiechu, do którego nie jesteśmy przyzwyczajeni. Jeżeli tak, to zaistniałby ciekawy fakt rozpoznania lotnika na zdjęciu, mimo, że jest on do siebie z u p e ł n i e niepodobny.

Również każdy szczegół, z pozoru mało istotny może doprowadzić do błędnego rozpoznania    
I tym bardziej cenne, jeśli uda się prawidłowo rozpoznać lotników.     

Mała uwaga.dodatkowa.    
Widzę, że powoli zaczyna się robić problem, gdy na zdjęciu jest kilkanaście osób, i stroją w sposób nieuporządkowany. Będzie trzeba przygotowywać zdjęcia do publikacji oznaczając każdą osobę indywidualnym numerem na kopii fotografii    

Dziękuję bardzo.    

Remigiusz Gadacz    
Twój komentarz:
Zdjęcie
    Powrót do tematówPowrót do wątku